به روز شده:  15:40 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژوئن 2010 - 03 تیر 1389

امنیت افغانستان

پیشینه ژنرال دیوید پترویوس

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ژنرال دیوید پترویوس، یکی از سرشناس ترین شخصیت های نظامی در آمریکا است. او از سال 2009 میلادی تا به حال فرمانده کل نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، آسیای میانه و شرق آفریقا را برعهده دارد و بسیاری معتقدند که ژنرال پترویوس از این وظیفه کنار خواهد رفت تا تمرکز خود را بر فرماندهی نیروهای غربی در افغانستان متمرکز کند.

پیش از آمدن به فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا، ژنرال پترویوس مدت بیست ماه را در عراق سپری کرد. در این مدت او روی طرح افزایش سربازان آمریکایی در عراق کار کرد و آن را به اجرا در آورد. گفته می شود در نهایت افزایش نیروها در عراق، از دلایل اصلی کاهش کشتار های قومی در آن کشور بوده است.

ژنرال پترویوس متولد سال 1952 است و تحصیلات نظامی خود را در دانشگاه نظامی مشهور "وست پوینت" به اتمام رساند. او برای سال های طولانی به عنوان افسر توپخانه در آمریکا، اروپا و شرق میانه انجام وظیفه کرده است.

در آغاز جنگ عراق در سال 2003 میلادی ژنرال پترویوس فرمانده یگان 101 هوایی آمریکا بود که در حمله به بغداد مشارکت داشت سهم داشت.

این واحد نظامی بعدا به شهر موصل مامور شد.

اما به گفته بسیاری از تحلیلگران نظامی بین عراق و افغانستان تفاوتهای زیادی وجود دارد و به عبارتی آنچه که در عراق کارگر افتاد شاید در افغانستان موثر نباشد.

بسیاری امتیاز کاهش نسبی در میزان خشونت ها در عراق را به ژنرال پترویوس و سیاست هایش نسبت می دهند و سیاستی مشابه را در افغانستان موثر می دانند؛ اما او خودش می گوید که قضیه افغانستان با عراق متفاوت است.

ولی زلمی خلیلزاد، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان، به این باور است که ژنرال پترویوس در افغانستان نیز کامیاب خواهد بود.

ژنرال دیوید پترویوس

برای ژنرال پترویوس فرق بین افغانستان و عراق در این اینست که او با استراتژی جدیدی وارد افغانستان نمی شود.

به گفته نیک چایلدز، تحلیلگر امور دفاعی و امنیتی بی بی سی، امتیازی که ژنرال پترویوس در افغانستان دارد این است که او با شناختی که از منطقه و از بازیگرهای عمده سیاسی و نظامی آن دارد می تواند به زودی کارش را در افغانستان آغاز کند.

به گفته نیک چایلدز شهرت خوب ژنرال پترویوس در داخل آمریکا و در بیرون از آن کشور او را از مهارت های سیاسی و دیپلوماتیک بهره مند ساخته است که در وجود مک کریستال به روشنی دیده نمی شد.

گزارشگر بی بی سی می گوید که اگرچه او در عراق موفق بود اما بسیاری به این عقیده هستند که در عراق بخت با او بود.

در عین حال نیک چایلدز اضافه می کند که برای ژنرال پترویوس فرق بین افغانستان و عراق در این اینست که او با استراتژی جدیدی وارد افغانستان نمی شود.

بر اساس اظهارات رئیس جمهوری آمریکا جایگزینی ژنرال مک کریستال با ژنرال پترویوس تغییر در شخص بوده و نه در استراتژی.

برکناری بلند پایه ترین افسر نظامی آمریکا در افغانستان نشان می دهد که بارک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در تصمیم خود قاطع بوده است. ولی عده ای معتقدند که این اقدام عاری از خطر نیست.

اما از نظر عده ای دیگر انتصاب ژنرال پترویوس به این مقام این خطرهای نهفته را خنثی ساخته است. ژنرال پترویوس فرماده ژنرال مک کریستال بوده است. او طراح اصلی رهنمود برای مبارزه با شورشیان در صحنه نبرد برای ارتش امریکا است. او مبتکر طرح افزایش نیرو در عراق است و با استراتژی آمریکا در افغانستان از نزدیک آشنایی دارد و این چیزی است که او را از حمایت سیاستمداران جمهوری خواه در کنگره امریکا بهره مند کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.