نشریات کابل: شنبه ۵ سرطان

تعیین ژنرال دیوید پترویوس به عنوان فرمانده نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان و چالش هایی که می تواند سر راه این ژنرال در اجرای ماموریتش قرار داشته باشد، موضوع اصلی مورد بحث در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه دولتی اصلاح در آستانه آغاز به کار ژنرال دیوید پترویوس به عنوان فرمانده عمومی نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان، نوشته که این ژنرال با تجربه آمریکایی، برای پیروزی در ماموریت خود در افغانستان باید به خواست های مردم این کشور توجه داشته باشد.

این روزنامه نوشته که کاهش تلفات غیرنظامیان و عملیات هوایی ناتو در افغانستان، مسئله حیاتی برای پیروزی ناتو در این کشور است و از ژنرال پترویوس خواسته تا این مسئله را در اولویت کاری خود قرار دهد.

اصلاح می نویسد آمریکا کاملا آگاه است که بدون بدست آوردن رضایت مردم افغانستان، هرگز در جنگ علیه طالبان و القاعده در این کشور پیروز نخواهد شد.

هیواد، دیگر روزنامه دولتی چاپ کابل نوشته که تجربه ژنرال دیوید پترویوس در عراق که به او شهرت و محبوبیت زیادی در آمریکا داد، می تواند او را کمک کند تا مشکلات جاری در افغانستان را حل کند.

اما این روزنامه تاکید کرده که شرایط موجود در افغانستان، با عراق تفاوت های چشمگیری دارد. به باور نویسنده، اشتباه است اگر فکر شود که یک برنامه موفق در عراق، صد درصد در افغانستان نیز موفق خواهد بود.

هیواد نوشته که ژنرال پترویوس، در کنار استفاده از تجربه خود در عراق، برای حل مشکلات افغانستان نیاز دارد تا شناخت خود را از جامعه افغانستان و شرایط پیچیده این کشور عمیق تر کند.

این روزنامه نوشته که ژنرال مک کریستال، فرمانده برکنار شده ناتو در افغانستان، به خوبی به این مسئله پی برده بود و تلاش داشت تا هر چه بیشتر، روابط خود را با مردم افغانستان گسترده تر کند.

روزنامه هشت صبح نوشته که ژنرال مک کریستال، در اجرای برخی از برنامه های خود در افغانستان ناکام بود و حالا فرصت خوبی برای ژنرال پترویوس فراهم شده تا این اشتباهات را تکرار نکند.

این روزنامه، عملیات نظامی در مارجه ولایت هلمند را که در زمان فرماندهی ژنرال مک کریستال انجام شد، یک تجربه ناموفق خوانده که دستاوردی برای دولت افغانستان نداشته است.

نویسنده هشت صبح افزوده که در آستانه اجرای عملیات قندهار، ژنرال پترویوس نیاز دارد تا از تجربه عملیات مارجه درس بگیرد.

روزنامه سرنوشت اما به آمریکا هشدار داده است که اگر رفتار خود را در افغانستان اصلاح نکند، به "سرنوشت شوروی سابق گرفتار خواهد شد."

این روزنامه نوشته که عملیات هوایی ناتو در افغانستان، کماکان جان غیرنظامیان را می گیرد و همزمان با این، "بدرفتاری با زندانیان" در بازداشتگاه های این کشور در افغانستان وجود دارد.

سرنوشت نوشته که با ادامه این برخورد، آینده خوبی در انتظار آمریکا در افغانستان نخواهد بود.

روزنامه ماندگار با توجه به برکناری ژنرال مک کریستال و معرفی ژنرال دیوید پترویوس به جای او، گمانه زنی کرده که روابط نزدیک مک کریستال با تیم ریاست جمهوری افغانستان، بی تاثیر در برکناری این ژنرال نبوده است.

ماندگار نوشته که هنوز شکاف های عمیقی در نگرش کاخ سفید با برخورد دولت افغانستان در برابر جنگ و چگونگی مبارزه با تروریسم در این کشور وجود دارد، از جمله اینکه به باور نویسنده، آمریکا از گفتگو با طالبان چندان راضی به نظر نمی رسد، اما دولت افغانستان این مسئله را در راس برنامه های کاری خود قرار داده است.

این روزنامه نوشته که از سوی دیگر، برکناری ژنرال مک کریستال، به حربه ای تبلیغاتی برای طالبان تبدیل شده که ادعا می کنند، این ژنرال در اثر مقاومت گروه طالبان در برابر نیروهای آمریکایی و دشوار ساختن عرصه جنگ برای این فرمانده چهار ستاره، از کارش برکنار شده است.