نشریات کابل: یکشنبه 6 سرطان

معرفی هفت وزیر پیشنهادی به مجلس نمایندگان، مشکل مواد مخدر در افغانستان و چگونگی مصالحه با طالبان، مسایل مطرح در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار از سیاست های "آشتی جویانه" دولت افغانستان با طالبان انتقاد کرده و نوشته که اینگونه برخورد دولت افغانستان باعث شده تا طالبان با جرات بیشتری دست به حمله بزنند.

این روزنامه خبر داده که افراد مظنون طالبان، روز گذشته شماری از غیرنظامیان را به اتهام جاسوسی به دولت، کشته اند.

نویسنده ماندگار، افرادی را مسئول کشتن این غیرنظامیان دانسته که رئیس جمهور کرزی از آنها به عنوان "برادر" یاد می کند. ماندگار به این بهانه، سرمقاله خود را زیر عنوان "برادران کرزی سر می برند" چاپ کرده است.

روزنامه تاکید کرده که تلاش برای تامین صلح از راه مذاکره، برنامه معقولی است، اما تنها زمانی می تواند اجرایی باشد که مخالفان مسلح دولت، از چنین برنامه ای اینگونه برداشت نکنند که گویا دولت در برابر آنها ضعیف شده و می خواهد به آنها تسلیم شود.

روزنامه چراغ، به بهانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، این روز را به طعنه، به افغانها تبریک گفته است.

این روزنامه با لحن طنزآمیزی نوشته که باید به کشاورزان افغان و دولت این کشور تبریک گفت که با وجود فقر گسترده در این کشور، توانسته اند در تولید مواد مخدر، مقام اول را در جهان بدست بیاورند.

چراغ نوشته که شناسایی و مجازات مقامات ارشد دولتی که در تجارت مواد مخدر در افغانستان دخیل هستند، کلید پیروزی در مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر در این کشور است.

روزنامه سروش ملت نوشته که مواد مخدر افغانستان، تهدید جهانی را بوجود آورده و دهها هزار نفر را معتاد کرده است.

این روزنامه نوشته که از این رو، نیاز است تا همه کشورهای جهان در مبارزه با این پدیده متحد شوند، ورنه مبارزه فردی با این مشکل، کارساز نخواهد بود.

روزنامه هشت صبح با توجه به معرفی هفت وزیر پیشنهادی به مجلس نمایندگان، تلاش کرده بخت این افراد را در بدست آوردن رای مجلس نمایندگان بررسی کند.

این روزنامه نوشته که حامد کرزی در نظر ترکیب قومی، تلاش کرده تا رضایت نمایندگان مجلس را در معرفی این هفت نفر بدست بیاورد، اما آنچه نویسنده به آن تاکید دارد، ترکیب سیاسی این افراد است.

هشت صبح نوشته که افراد پیشنهاد شده، از نظر گرایش های سیاسی که دارند، مورد قبول شماری از نمایندگان نخواهند بود.

اما این روزنامه افزوده که باید منتظر ماند و دید که برخورد پارلمان این بار با وزرای پیشنهادی چگونه است؛ آیا در ادامه رویارویی با حکومت، به بیشتر این افراد مانند دو دور قبلی رای منفی خواهد داد، و یا همه از "فلتر" مجلس بدون دشواری عبور خواهند کرد.

مطالب مرتبط