'جنگ افغانستان دشوارتر از آنچه انتظارش می رفت'

رئیس سیا
Image caption آقای پنتا از عملکرد سیا در باره استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین علیه رهبران القائده و طالبان در منطقه دفاع کرد.

لئون پانتا، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) اذعان کرده است که جنگ در افغانستان از آنچه انتظار آن می رفته است "دشوارتر و طولانی مدت تر" بوده است.

آقای پانتا که در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی آمریکا سخن می گفت افزود که اگرچه پیشرفتهایی در افغانستان بدست آمده است اما مشکلات جدی در امر دولت داری، فساد و معضل طالبان هنوز به جای خود باقی است.

او در سخنان خود در شبکه ای بی سی آمریکا گفت که با خروج نظامیان خارجی از افغانستان "کلید اصلی (حل مشکل افغانستان) این است که آیا افغانها حاضر به قبول مسئولیت" برای مقابله با نیروهای ستیزه جو هستند یا نه.

اظهارات رئیس سیا چند روز پس از آن عنوان می شود که ژنرال دیوید پترویوس، به دنبال کنار گذاشته شدن ژنرال استنلی مک کریستال، سکان فرماندهی نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان را برعهده گرفته است.

آقای پانتا در عین حال از عملکرد سیا درباره استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین علیه رهبران القاعده و طالبان در منطقه دفاع کرد و تاکید کرد که ادعاها مبنی بر اینکه این اقدامات خلاف مقررات بین المللی است "کاملا غلط" است.

او گفت: "ما وظیفه و مسئولیت داریم تا از این کشور دفاع کنیم تا القاعده هیچ گاه قادر نباشد اقداماتی (را که انجام داده) دوباره انجام دهد."

وی افزود که در حال حاضر احتمالا القاعده در ضعیف ترین وضعیت خود از زمان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ قرار دارد.

آقای پانتا همچنین گفت که آمریکا سالهاست که اطلاعاتی خوبی در خصوص محل اختفای بن لادن ندارد.

کاهش نیرو

Image caption بریتانیا در حال حاضر حدود ده هزار نیرو در افغانستان دارد که از این لحاظ، دومین کشور جهان و بعد از آمریکاست.

اما سخنان آقای پانتا در حالی عنوان می شود که چند رو ز پیش دفتر دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که وی و باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا هر دو مایلند تعداد نیروهای دو کشور را در افغانستان کاهش دهند.

اما رهبران بریتانیا و آمریکا همچنان معتقدند که دو کشور باید نقشی بلندمدت در آموزش نیروهای افغان داشته باشند.

دیوید کامرون و باراک اوباما در حاشیه اجلاس سران هشت کشور صنعتی جهان در کانادا در این باره صحبت کردند.

نخست وزیر بریتانیا پیش تر گفته بود که می خواهد نیروهای کشورش ظرف پنج سال آینده یعنی تا زمان انتخابات عمومی سال ۲۰۱۵ افغانستان را ترک کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که افغان ها بتوانند تا آن زمان اداره امور امنیتی کشورشان را به دست بگیرند.

بریتانیا در حال حاضر حدود ده هزار نیرو در افغانستان دارد که از این لحاظ، دومین کشور جهان و بعد از آمریکاست.

این اولین بار است که نخست وزیر بریتانیا به یک جدول زمانی در مورد خارج ساختن نیروهای این کشور از افغانستان اشاره می کند.

البته او گفت این یک جدول زمانی قطعی نیست و مقام های بریتانیایی تاکید کرده اند که این کشور در این مورد با آمریکا اختلاف نظر ندارد.

باراک اوباما قرار است اواخر سال جاری میلادی موضوع افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان را بازنگری کند.

مطالب مرتبط