مجلس افغانستان پنج وزیر پیشنهادی را تائید کرد

مجلس افغانستان
Image caption مجلس صلاحیت دو وزیر پیشنهادی را رد کرد

مجلس نمایندگان افغانستان از جمع هفت وزیر پیشنهادی حامد کرزی، صلاحیت پنج نفر را تائید کرده است.

سرور دانش و داوود علی نجفی که برای وزارت های تحصیلات عالی و ترانسپورت (حمل و نقل) پیشنهاد شده بودند، نتوانستند رای کافی برای ورود به کابینه افغانستان دریافت کنند.

سرور دانش که قبلا وزیر عدلیه (دادگستری) افغانستان بود پیش از این نیز در دو مورد دیگر رای کافی از مجلس نمایندگان برای حضور در کابینه بدست نیاورده بود.

داوود علی نجفی هم که در جریان انتخابات ریاست جمهوری، رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات افغانستان بود، پیش از این با انتقادهای تندی در زمینه آنچه که بروز تقلب در جریان انتخابات خوانده شد، روبرو بوده است.

ولی مجلس نمایندگان، صلاحیت کاری بسم الله محمدی را به عنوان وزیر داخله (کشور)، انورالحق احدی، به عنوان وزیر تجارت، اسدالله خالد، به عنوان وزیر سرحدات، عبدالقدوس حمیدی، به عنوان وزیر فواید عامه و جماهر انوری، به عنوان وزیر مهاجرین را تائید کرد.

از جمع این افراد، تنها انوراحق احدی سابقه حضور در کابینه آقای کرزی را دارد.

بسم الله محمدی، تا حالا فرمانده ستاد مشترک ارتش افغانستان بوده و با تقرر او به عنوان وزیر داخله، آقای کرزی باید به فکر پر کردن جای او در وزارت دفاع افغانستان شود.

اسدالله خالد نیز که سابقه کار به عنوان والی قندهار دارد، پیش از این در یک مورد صلاحیت او به عنوان وزیر از سوی مجلس نمایندگان رد شده بود.

باقی وزرایی که امروز رای اعتماد مجلس افغانستان را دریافت کردند، چهره های تازه در تیم کاری آقای کرزی شمرده می شوند.

تشکیل کابینه برای آقای کرزی پس از انتخابات دوم ریاست جمهوری، کار دشوار و زمان گیری بوده است.

هم اکنون، آقای کرزی باید هشت نفر دیگر را برای احراز پست های باقی مانده در کابینه خود به مجلس نمایندگان معرفی کند.

مجلس نمایندگان افغانستان دو بار اکثریت وزرای پیشنهادی را رد صلاحیت کرد و به این اساس، از آغاز دور دوم ریاست جمهوری آقای کرزی، تقریبا نیمی از وزراتخانه های افغانستان بدون وزیر و فقط با سرپرست اداره می شود.

پیش از این، تاخیر در روند معرفی وزرای پیشنهادی، اعتراضهای گسترده ای را در مجلس نمایندگان برانگیخت.

اعضای مجلس، حدود ده روز در اعتراض به عدم معرفی وزرای پیشنهادی از سوی ریاست جمهوری، جلسات خود را در سکوت برگزار کرده و هیچ موضوعی را در دستور کار خود قرار ندادند.

مطالب مرتبط