نشریات کابل: دوشنبه 7 سرطان

گزارشهایی در مورد احتمال دیدار حامد کرزی با رهبر شبکه حقانی در کابل و چگونگی مذاکره با شورشیان، در کنار مسایلی چون تولید مواد مخدر و بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس نمایندگان، موضوع اصلی بازتاب یافته در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح به نقل از شبکه خبری الجزیره نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، با سراج الدین حقانی، فرمانده شبکه حقانی در کاخ ریاست جمهوری دیدار کرده است.

این روزنامه نوشته که در این دیدار، برخی مقامات ارشد پاکستانی، به شمول ژنرال اشفاق کیانی، فرمانده ارتش پاکستان نیز حضور داشته اند.

هشت صبح نوشته که اگر این گزارش درست باشد، می تواند پرده از نقش فعال پاکستان در معاملات سیاسی افغانستان بردارد.

نویسنده اما تاکید کرده که مردم افغانستان، با هر گونه توافقی که پاکستان در آن دخیل باشد، مخالفت هستند، چون نوشته روزنامه، "افغانها ستمی را که پاکستان طی سالهای متمادی بر آنان روا داشته، هنوز به خاطر دارند."

روزنامه سروش ملت نوشته که تلاشهای دولت افغانستان و جامعه جهانی برای تشویق طالبان به مذاکره، هنوز نتیجه محسوسی نداده است.

این روزنامه نوشته که ظرف ماه های اخیر، تلاشهای جدی از سوی دولت افغانستان و جامعه جهانی در این راستا صورت گرفته، اما به نوشته روزنامه، همزمان با این تلاشها، فعالیت طالبان برای نا امن کردن افغانستان نیز شدت گرفته است.

سروش ملت نوشته که دولت افغانستان اخیرا پرونده های زندانیان طالبان را بازنگری کرده و شماری از آنها را از زندان آزاد کرده است و همزمان، سازمان ملل متحد نیز از احتمال حذف نام سران طالبان از فهرست سیاه خود خبر داده؛ اما طالبان بدون توجه به این تلاشها، کماکان به مکاتب حمله می کنند و دست به بمبگذاری می زنند.

روزنامه چراغ، "فقر، تروریسم و تریاک" را مثلثی برای تباهی افغانستان خوانده است.

این روزنامه نوشته که اگر از یک سو، تروریسم با انفجار و بمبگذاری مردم افغانستان را می کشد، از سوی دیگر، تریاک در یک "جنگ خاموش" افغانها را به کام مرگ می کشاند.

چراغ نوشته که ریشه این هر دو، در مواردی، فقر گسترده در میان مردم است که آنها را به دست زدن به هر کاری برای پیدا کردن یک لقمه نان وا می دارد.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود نوشته که روند رای دهی مجلس نمایندگان به هفت وزیر پیشنهادی برای کابینه این کشور، در شرایطی صورت می گیرد که مبارزات انتخابات پارلمانی آغاز شده و بیشتر اعضای این مجلس برای مجلس دوم خود را نامزد کرده اند.

ماندگار نوشته که این برنامه، فرصتی را در اختیار اعضای مجلس نمایندگان قرار می دهد تا با چگونگی بررسی صلاحیت کاری وزرای پیشنهادی، به نفع خود تبلیغ کنند.

اما این روزنامه در مورد اینکه رای دهی به وزرای پیشنهادی با "شفافیت و صداقت" انجام شود، ابراز تردید کرده است.

مطالب مرتبط