دادستان کل افغانستان سفیر آمریکا را متهم به مداخله کرد

دادستان کل افغانستان
Image caption آقای الکو می گوید، سفیر آمریکا در امور افغانستان مداخله کرده است

دادستان کل افغانستان، سفیر آمریکا در کابل را به مداخله در امور این کشور متهم کرده است.

محمد اسحاق الکو، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که کارل آیکنبیری، سفیر آمریکا در افغانستان، به او هشدار داده است که معاون یک بانک خصوصی را به اتهام دست داشتن در فساد بازداشت کند، یا باید از وظیفه خود کنار برود.

به گفته آقای الکو، سفیر آمریکا گفته است که این معاون بانک، با صدیق چکری، وزیر سابق حج و اوقاف افغانستان که به اختلاس متهم است، همکار بوده است.

دادستان کل افغانستان می گوید، فردی که سفیر آمریکا خواهان بازداشت اوست، هیچ گونه پرونده اختلاس در دادستانی کل ندارد و ممکن نیست بدون داشتن اسناد و شواهد، او را بازداشت کنند.

تا حالا واکنشی از سوی سفارت آمریکا در مورد این اظهارات صورت نگرفته است.

آقای الکو همچنین از آمریکا و بریتانیا در زمینه آنچه که عدم همکاری قاطع در مبارزه با فساد در افغانستان می خواند، انتقاد کرد.

او گفت که دولت افغانستان همکاری لازم در این عرصه را از سوی این دو کشور بدست نیاورده است.

به گفته آقای الکو، در حال حاضر، صدیق چکری، وزیر سابق حج و اوقاف افغانستان که به فساد متهم است، در بریتانیا بسر می برد و همزمان، رئیس سابق شرکت هواپیمایی آریانا نیز که اتهامات مشابهی علیه او وجود دارد، در آمریکا زندگی می کند.

آقای الکو گفت که دولت افغانستان بارها از این دو کشور درخواست کرده تا این افراد را به افغانستان بفرستند، اما چنین نشده است.

مبارزه با فساد دولتی در افغانستان، از پروژه های بزرگ و پر هزینه برای جامعه جهانی بوده است.

ناظران می گویند، یکی از عوامل ادامه نا امنی ها در افغانستان، وجود فساد در دولت و سطح پایین ارایه خدمات عامه است.

اما دولت افغانستان عمدتا به عوامل بیرون ادامه فساد در دولت اشاره کرده و خواستار همکاری "صادقانه" جامعه جهانی در این عرصه شده است.

مطالب مرتبط