'تلفات غیرنظامیان' در عملیات نظامی شرق افغانستان

سرباز افغان در کنر
Image caption مقامات می گویند، بیش از ششصد نفر در عملیات کنر شرکت دارند

مقامات از کشته شدن حداقل سه غیرنظامی افغان در اثر یک عملیات نظامی در شرق افغانستان خبر داده اند.

یک سخنگوی ناتو در شرق افغانستان تائید کرد که این تلفات در اثر بمباران منطقه ای در نزدیکی اسدآباد، مرکز ولایت کنر صورت گرفته است.

نیروهای افغان و ناتو، در سه روز اخیر، درگیر یک عملیات سنگین نظامی در ولسوالی مروره، در نزدیکی مرکز کنر هستند.

مقامات افغان می گویند، در این عملیات که به هدف پاکسازی این منطقه از وجود طالبان و القاعده راه اندازی شده، بیش از ششصد سرباز افغان و خارجی شرکت دارند.

خبرنگار بی بی سی در محل می گوید، زندگی عادی در ولسوالی مروره به دلیل شدت عملیات نظامی مختل شده و مردم به مشکل می توانند از خانه های خود بیرون شوند.

هنوز در مورد تلفات دقیق ناشی از این عملیات گزارشی منتشر نشده است.

هرچند، یک فرمانده ارتش افغانستان در کنر گفت که ظرف سه روز اخیر، حدود شصت نفر از جنگجویان مسلح در این ولسوالی کشته شده اند. این آمار اما رسما تائید نشده است.

با این حال، خبرنگار بی بی سی در کنر که به یکی از بیمارستانها در اسدآباد سر زده، می گوید، چندین غیرنظامی که ادعا می کنند در اثر عملیات نظامی در ولسوالی مروره زخمی شده اند، به این بیمارستان منتقل شده اند.

ناتو تائید کرده است که سه غیرنظامی در این عملیات کشته و دو نفر دیگر زخمی شده اند. اما خبرنگاران در محل می گویند، احتمالا تعداد تلفات مجموعی این عملیات، بیشتر از این است.

محلی که در آن عملیات نظامی جریان دارد، در نزدیکی یک پایگاه بزرگ ناتو است. خبرنگاران می گویند، حضور شورشیان مسلح در نزدیکی این پایگاه ناتو، چالش جدی برای کاروان های ناتو بوده است که به این پایگاه رفت و آمد می کنند.

کنر از مناطق کوهستانی در شرق افغانستان است که با پاکستان مرز مشترک دارد.

این ولایت، در سالهای اخیر از مناطق نا امن افغانستان به حساب می آید.

مطالب مرتبط