'آمریکا از توانمندی نظامی و امنیتی نیروهای افغان آگاهی ندارد'

نیروهای آمریکایی و سربازان افغان
Image caption خروج نظامی آمریکا از افغانستان به آمادگی عملیاتی نیروهای افغان بستگی دارد

آمریکا از میزان آمادگی نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان در حفظ امنیت این کشور آگاهی لازم را ندارد.

آرنولد فیلدز، بازرس کل ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان، گفته است که نمی توان تعیین کرد که نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان تا چه اندازه توانایی آن را یافته اند که بتوانند مسئولیت حفظ امنیت این کشور را بر عهده بگیرند و در این مورد جانشین نظامیان آمریکایی شوند.

آقای فیلدز دلیل این وضعیت را استفاده از روشی برای ارزیابی آمادگی عملیاتی نیروهای افغان دانسته است که تا همین اواخر مورد استفاده بوده و ظاهرا در مواردی، ظرفیت عملیاتی این نیروها را بیش از میزان واقعی نشان می داده است.

این روش ارزیابی در خلال پنج سال گذشته برای سنجش کارآیی نیروهای امنیتی افغاتنستان به کار می رفته و گزارش اخیر بازرس کل ویژه شامل نتیجه نخستین بررسی مستقل کارآیی آن محسوب می شود.

در حالیکه میزان آمادگی نیروهای ملی افغانستان برای برعهده گرفتن وظیفه حفظ امنیت این کشور را باید معیار اصلی برای تعیین زمان خروج نیروهای خارجی دانست، گزارش آقای فیلدز عملا اظهارات شماری از فرماندهان ارشد آمریکایی در این زمینه را زیر سئوال می برد.

این گزارش مستقل در اختیار اعضای کنگره آمریکا قرار گرفته و بعید به نظر نمی رسد که به انتقاداتی از سیاست باراک اوباما، رئیس جمهوری، در مورد افغانستان منجر شود.

Image caption بخش عمده از بودجه بازسازی افغانستان صرف آموزش نیروهای این کشور می شود

شماری از سیاستمداران آمریکایی گفته بودند که قبل از اجرای برنامه اخیر دولت برای تقویت نیروهای آمریکا در افغانستان لازم است نخست اطمینان حاصل شود که برنامه آموزش نفرات پلیس و ارتش ملی افغانستان تا چه اندازه امکان آن را داده است تا در آینده نزدیک، جانشین نیروهای آمریکایی شده و امکان خروج آنها را فراهم آورند.

گفته می شود که بخش عمده ای از بودجه ای که آمریکا به بازسازی افغانستان اختصاص داده صرف آموزش و آماده سازی نیروهای پلیس و ارتش ملی این کشور می شود اما پیشرفت وافعی این برنامه مشخص نیست.

آقای فیلدز گفته است که در نهایت باید گفت که روش ارزیابی توانمندی نیروهای افغان "معیوب، غیر قابل اطمینان و نا متوازن" بوده است.

بازرس ویژه گفته است که گزارش خود را در اختیار فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان قرار داده که با تغییر در روش ارزیابی توانایی نیروهای افغان موافقت کرده اند.

این گزارش در حالی انتشار می یابد که ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده آمریکایی نیروهای ائتلاف در افغانستان، کوتاه مدتی پیش از برکناری از این سمت به خبرنگاران گفته بود که آماده سازی نیروهای افغان از برنامه پیش بینی شده جلوتر است.

برخی منابع نظامی آمریکایی در افغانستان در گذشته از مشکلاتی در زمینه آموزش نیروهای افغان سخن گفته و به خصوص به کمبود مربی اشاره کرده بودند.

مطالب مرتبط