روند مبارزات انتخاباتی در افغانستان

به نظر شما چگونه میتوانیم این بار انتخابات بهتری داشته باشیم؟

دومین انتخابات پارلمانی در سراسر افغانستان با حضور دو هزار و پنجصد و هفتاد و هفت نامزد در ماه سنبله سال روان برگزار می شود. نامزدان برای بدست آوردن 249 کرسی مجلس نماینده گان با هم رقابت خواهند کرد. از مجموع نامزدهای این انتخابات، بیش از چهارصد تن زنان هستند.

مبارزات انتخاباتی چهارشنبه گذشته آغاز گردید و روز به روز در شهرهای مختلف گرم تر می شود. این مبارزات تا چهل و هشت ساعت قبل از برگزاری انتخابات ادامه می یابد.اما نگرانی هایی در مورد روند بررسی شکایات در مورد نامزدان و هم نحوه مبارزاتی برخی آنان وجود دارد.

به نظر شما انتخابات پارلمانی چگونه میتواند عادلانه و شفاف برگزار شود؟

نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان پروسۀ ارزیابی فهرست نامزدان انتخابات را نا امید کننده خوانده است. به گفته ستیفن دمستورا، کمیته ارزیابی انتخابات میتوانست در زمینه بررسی فهرست نامزد ها کار بهتری انجام دهد اما افزوده است که سازمان ملل به حمایت خود از کمیسیون انتخابات و کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی همچنان ادامه خواهد داد.

در برنامه این هفته صدای شما همین موضوع را به بررسی میگیریم.

اینکه انتخابات پارلمانی چگونه میتواند بهتر برگزار شود، برای یک روند شفاف و عادلانه باید چه گام هایی برداشته شود و نگرانی های شما در مورد این روند چیست؟

لطفا نظریات و پیشنهادات تان را به این آدرس ایمیل کنید:

dari@bbc.co.ukا یا نظرات و سوالات خود را از طریق اس ام اس یا پیامک به این شماره بفرستید: ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸ یا هم روز پنجشنبه حوالی هفت شام به وقت افغانستان به این شماره به ما زنگ بزنید: 00442078360331