رای قاطع سنای آمریکا در تایید ژنرال پترویوس

ژنرال پترویوس
Image caption ژنرال پترویوس رسما فرماندهی نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا را برعهده می گیرد

مجلس سنای آمریکا به اتفاق آرا انتصاب ژنرال دیوید پترویوس به سمت فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان را تایید کرد.

۹۹ سناتور چهارشنبه نهم تیرماه (۳۰ ژوئن) با رای مثبت خود، از انتصاب این ژنرال چهار ستاره که توسط رئیس جمهوری آمریکا به سمت فرماندهی کل نیروهای ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده در افغانستان برگزیده شده است، حمایت کردند.

ژنرال پترویوس به دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، جانشین ژنرال استنلی مک کریستال می شود که هفته گذشته بدلیل اظهارات جنجال برانگیزش درباره مقام های آمریکایی برکنار شد.

رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه با صدور بیانیه ای از رای سنا استقبال کرد. او گفت به ژنرال پترویوس "اعتماد کامل" دارد.

ژنرال پترویوس، فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در عراق، بدلیل آرام کردن اوضاع عراق در دوره دوم ریاست جمهوری جورج بوش، در آمریکا از اعتبار بالایی برخوردار است.

باراک اوباما رای سنا را نشانه آن دانست که آمریکا بدون لحظه ای وقفه استراتژی تضعیف طالبان و تقویت توانایی دولت افغانستان را دنبال می کند.

ژنرال پترویوس سه شنبه در سنا گفت که با موضع دولت باراک اوباما مبنی بر اینکه نیروهای آمریکا در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۱ روند خروج از افغانستان را آغاز کنند، موافق است.

او در عین حال تاکید کرد: "همان طور که رئیس جمهوری به این موضوع اشاره کرده اند، ژوئیه ۲۰۱۱ موعدی نیست که ما سریع نیروهایمان را (از افغانستان) خارج کنیم، تمام چراغ ها را خاموش کنیم و در را پشت سرمان ببندیم."

کمیته نیروهای مسلح سنا سه شنبه پس از برگزاری یک جلسه علنی، صلاحیت ژنرال پترویوس را تایید کرده بود.

انتقاد جمهوریخواهان

تعدادی از سناتورهای جمهوریخواه سه شنبه خواهان روشن شدن موضع دولت باراک اوباما درباره زمان آغاز روند خروج نیروهای آمریکا از افغانستان شدند، اما در نهایت از انتصاب ژنرال پترویوس حمایت کردند.

ژنرال پترویوس می گوید موعد ژوئیه ۲۰۱۱ دولت افغانستان را متوجه خواهد کرد که باید توانایی نظامی و اداره کشور خود را تقویت کند.

اما سناتورهای جمهوریخواه جان مک کین و لیندزی گراهام ضمن انتقاد از این موعد گفتند که آمریکا برای خروج از افغانستان باید فقط به شرایط این کشور توجه داشته باشد.

ژنرال آمریکایی به سناتورها گفت که تا ماه اوت امسال آمریکا ۳۰ هزار نیروی دیگر در افغانستان خواهد داشت و پیش بینی کرد که طالبان به شدت با نیروهای ائتلاف تحت رهبری کشورش مبارزه کند.

ژنرال پترویوس گفت: "حس من این است که درگیری های شدید ادامه خواهد داشت...شورشیان به شدت خواهند جنگید."

مطالب مرتبط