برنامه ناتو برای تشویق طالبان به مصالحه

سرباز ناتو و مرد افغان
Image caption ناتو در نظر دارد رابطه نزدیکی با مردم در سطح روستاها برقرار کند

ناتو می گوید، برنامه جدیدی را در سطح روستاهای افغانستان آغاز کرده که هدف آن تشویق مخالفان مسلح به ترک جنگ است.

این برنامه که در همکاری با دولت افغانستان اجرا می شود، به کسانی که به روند صلح می پیوندند، زمینه اشتغال فراهم می کند و همزمان، محلات آنها بازسازی می شود.

به گفته ناتو، این برنامه در قدم نخست در ولایاتی اجرا می شود که بیشترین آسیب را از خشونتها دیده اند.

این برنامه در سطوح محلی، در ولسوالی ها و روستاها به اجرا گذاشته می شود و هدف آن برقراری رابطه نزدیک با مردم در سطوح محلی و جلب همکاری آنها به تامین صلح است.

فیلد جونز، از فرماندهان ناتو در افغانستان می گوید: "این برنامه به سه بخش تقسیم شده است. در مرحله نخست گفتگو صورت می گیرد تا واضح شود که مردم چه مشکلی دارند و چه می خواهند. در مرحله دوم خلع سلاح مخالفان مسلح است و مرحله سوم بازسازی است. در مجموع هدف این برنامه جذب مخالفان مسلح به روند صلح و بازگرداندن آنان به زندگی عادی است."

پس از تعیین ژنرال دیوید پتریوس به عنوان فرمانده عمومی نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان، این نخستین اقدام از این دست تلقی می شود.

مصالحه با مخالفان مسلح دولت افغانستان، اخیرا در اولویت کاری دولت افغانستان قرار داشته و جامعه جهانی نیز از این برنامه حمایت کرده است.

'دست بالای' طالبان

دولت افغانستان می گوید، کسانی که رابطه ای با شبکه القاعده ندارند و حاضر هستند سلاح خود را به زمین بگذارند، می توانند آزادانه به زندگی عادی خود در افغانستان بازگردند.

اما جواب طالبان به این درخواستها، همیشه منفی بوده است.

Image caption طالبان می گویند، در جنگ افغانستان دست بالا دارند

یک سخنگوی طالبان در تازه ترین گفت گوی خود با بی بی سی گفت که آنها به هیچ وجه حاضر نیستند با دولت افغانستان و نیروهای ناتو مستقر در این کشور گفت و گو کنند.

ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان طالبان به بی بی سی گفت: "تا زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشده اند، ما با هیچ کسی نمی خواهیم گفتگو کنیم؛ نه با کرزی و نه با خارجی ها."

او گفت: "ما مطمئن هستیم که پیروز می شویم. پس در صورتی که ما دست بالا داریم، نیروهای خارجی در حال بیرون شدن (از افغانستان) هستند و اختلاف نظر در میان دشمنان ما ایجاد شده، چرا گفت و گو کنیم."

آمریکا همواره تاکید کرده که تلاشها برای مذاکره با طالبان، باید با فشار نظامی همراه باشد تا طالبان را وادار به گفت و گو کند.

بسیاری در افغانستان انتظار دارند که با آغاز به کار ژنرال دیوید پترویوس به عنوان فرمانده ناتو و ائتلاف در افغانستان، عملیات نظامی علیه طالبان شدت خواهد گرفت.

اما آمریکا گفته است که با تغییر فرمانده، استراتژی این کشور در قبال افغانستان تغییر نمی کند.

به نظر می رسد ژنرال پترویوس با دشوارترین ماموریت نظامی خود در افغانستان روبرو خواهد بود.

مطالب مرتبط