نشریات کابل: پنجشنبه 10 سرطان

برنامه آمریکا برای آغاز خروج سربازانش از افغانستان در سال 2011 و ادامه خشونتها در افغانستان، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب یافته است.

روزنامه سروش ملت به اظهارات ژنرال دیوید پترویوس، فرمانده نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان توجه کرده که از برنامه آغاز خروج نیروهای آمریکایی در سال 2011 حمایت کرده است.

این روزنامه نوشته که اگر خروج نیروهای خارجی همزمان با بلند رفتن ظرفیت نیروهای داخلی افغانستان صورت نگیرد، وضعیت در افغانستان بدتر از هر زمان دیگر خواهد شد.

سروش ملت نوشته که تا ماه جولای 2011 مدت زمان زیادی باقی نمانده و ارتش و پلیس ملی افغانستان، در شرایط کنونی در وضعیتی قرار ندارند که بتوان انتظار داشت این نیروها تا سال آینده ظرفیت تامین امنیت افغانستان را به تنهایی بدست خواهند آورد.

روزنامه اراده نوشته که ژنرال دیوید پترویوس، در شرایطی ماموریت افغانستان را برعهده می گیرد که کشورهای عضو ناتو از ادامه جنگ در افغانستان نگران هستند و تحت فشارهای داخلی در مورد حضور سربازان شان در این کشور قرار دارند.

این روزنامه نوشته که به نظر می رسد، ژنرال پترویوس موضعگیری جدی تری در قبال جنگ افغانستان به تناسب ژنرال استنلی مک کریستال داشته باشد.

اراده نوشته که ژنرال مک کریستال، بیشتر با جنگ افغانستان برخورد "عاطفی" داشت و از سوی دیگر، طرفدار فشار نظامی بر طالبان نبود؛ مسئله ای که به باور نویسنده، استراتژی ناتو برای سرکوب طالبان را با مشکلاتی روبرو کرده بود.

روزنامه هشت صبح، از جابجایی های جدید در وزارت دفاع افغانستان خبر داده و از جمله نوشته که حامد کرزی، عنایت الله نظری، وزیر پیشین مهاجرین را به عنوان معاون وزیر دفاع تعیین کرده است.

این روزنامه نوشته که آقای نظری هیچ گونه تجربه ای در عرصه نظامی ندارد و با توجه به شرایط کنونی افغانستان، تقرر چنین فردی در وزارت دفاع، می تواند برای ارتش افغانستان مشکل آفرین شود.

هشت صبح اما افزوده که احتمالا آقای نظری با توجه به اینکه مربوط به قوم تاجک است، برای پر کردن جای بسم الله محمدی که اخیرا به عنوان وزیر داخله تعیین شد، وارد وزارت دفاع شده؛ روشی که از سوی روزنامه به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

نویسنده نوشته که هنوز شایسته سالاری در دولت افغانستان نهادینه نشده و افراد از روی "مصلحت های سیاسی و قومی" در پستها تعیین می شوند.

روزنامه دولتی انیس خبر داده است که وزیر خارجه افغانستان، اخیرا برای دیدار با مقامات پاکستانی، به اسلام آباد رفته و گفتگوهایی را در مورد برنامه مصالحه افغانستان با طالبان، انجام داده است.

این روزنامه نوشته که پاکستان در دیدار با زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان، از برنامه این کشور برای مصالحه با طالبان حمایت کرده است.

مطالب مرتبط