تعهد پتریوس به کاهش تلفات غیرنظامیان افغان

ژنرال دیوید پترویوس
Image caption ژنرال پتریوس گفت که به کاهش تلفات غیرنظامیان توجه جدی خواهد داشت

فرمانده جدید نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان تعهد کرده که توجه اصلی خود را به کاهش تلفات غیرنظامیان در این کشور متمرکز کند.

ژنرال دیوید پتریوس که قرار است به زودی ماموریت جدید خود را در افغانستان آغاز کند، این اظهارات را در سخنرانی در مرکز ناتو در بروکسل مطرح کرد.

او گفت که در اجرای ماموریت خود در افغانستان، "به کاهش تلفات غیرنظامیان بی گناه تا آخرین حد ممکن، متعهد خواهد بود."

تلفات غیرنظامیان در افغانستان، از دشواری های اصلی ماموریت ناتو در این کشور بوده است. مسئله ای که روابط ناتو را در مواردی با دولت افغانستان تیره کرده و در چندین مورد، اعتراض های گسترده ای را در نقاط مختلف افغانستان در پی داشته است.

ژنرال پتریوس، جاگزین ژنرال استنلی مک کریستال می شود که وظیفه خود را در پی انتشار یک مصاحبه جنجالی با مجله رولینگ استون، از دست داد.

ژنرال مک کریستال، در زمینه آنچه که تلاش برای کاهش تلفات غیرنظامیان در افغانستان خوانده می شود، از محبوبیت زیادی در میان مقام های دولتی این کشور برخوردار بود.

فرمانده جدید ناتو و ائتلاف در افغانستان نیز از آنچه ژنرال مک کریستال در افغانستان انجام داده، ستایش کرد.

'حمایت کامل' ناتو

ژنرال پتریوس، پیش از سخنرانی در مرکز ناتو، با اندرس راس موسن، دبیرکل ناتو دیدار کرد.

آقای راس موسن گفت، ژنرال پترویوس، در ماموریت جاری در افغانستان و استراتژی موجود، از "حمایت کامل" ناتو برخوردار است.

حضور ژنرال پتریوس در مرکز ناتو در بروکسل در حالی صورت می گیرد که سوالهایی در مورد تعیین این ژنرال برای پیشبرد ماموریت ناتو در افغانستان، برای برخی از اعضای ناتو مطرح بوده است.

دیپلماتهای برخی از کشورهای عضو ناتو گفته اند که در زمینه تعیین ژنرال پتریوس به جای مک کریستال، با کشورهای آنها مشورت نشده است.

این کشورها از همین رو، انتظار داشتند ژنرال پترووس قبل از رفتن به افغانستان، به سوالهای آنها در مورد ادامه حضور سربازان شان در افغانستان جواب دهد.

هلند خروج سربازان خود را از افغانستان در ماه آگوست شروع می کند و نیروهای کانادایی نیز قرار است سال آینده به کشورشان بازگردند.

آمریکا نیز به عنوان کشوری که بیشترین سرباز را در افغانستان دارد، برنامه اخراج نیروی خود از این کشور را سال آینده آغاز می کند.

ژنرال پتریوس یکی از شناخته شده ترین نظامیان ارتش آمریکا است و برنامه او برای تغییر وضعیت در عراق، به او اعتبار زیادی داد.

مطالب مرتبط