مردان مسلح به مجتمع امدادرسانی آمریکایی در افغانستان حمله کردند

ساختمان موسسه آمریکایی
Image caption دودی که از محل حمله برخاسته از فاصله دور قابل مشاهده بوده است

در حمله انتحاری به مقر یک سازمان امدادرسانی آمریکایی در شمال افغانستان دست کم چهار نفر از جمله چند شهروند خارجی کشته و شماری زخمی شده اند.

این در حالیست که ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده جدید نیروهای بین المللی تحت رهبری آمریکا در افغانستان، وارد کابل شده است.

سحرگاه جمعه، 11 سرطان/تیر (2 ژوئیه) تعدادی افراد مسلح به ساختمان مقر یک موسسه وابسته به آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده - یو اس اید - در شهر قندوز، مرکز ولایت قندوز در شمال افغانستان، حمله کردند که در جریان آن، علاوه بر کشته شدن دست کم چهار نفر، بیش از بیست تن دیگر زخمی شده اند.

گفته می شود که دو تن از کشته شدگان شهروندان خارجی و دو تن دیگر شهروند افغانستان بوده اند هر چند در این مورد، اطلاعات متفاوتی مخابره شده است.

بعضی خبرگزاری ها کشته شدگان را دو شهروند افغان، یک شهروند فیلیپین و یک شهروند آلمانی گزارش کرده اند در حالیکه بعضی منابع از کشته شدن پنج نفر، از جمله یک تبعه بریتانیایی هم خبر داده اند.

علاوه بر ماموران امنیتی و تعدادی غیرنظامی افغان، چند شهروند خارجی هم در میان زخمی های این حادثه گزارش شده اند.

در خبرهای اولیه شمار مهاجمان مسلح دست کم چهار نفر اعلام شده بود که بعدا گزارش شد که سخنگوی طالبان، با اعلام اینکه این گروه مسئولیت عملیات قندوز را می پذیرد، گفته است که در این عملیات، شش تن از افراد مسلح این گروه شرکت داشتند.

هدف حمله مهاجمان، ساختمان دفتر موسسه آمریکایی توسعه جایگزین در شهر قندوز بوده است.

این موسسه از جمله طرف های قرارداد آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده است و در زمینه عملیات بازسازی پس از جنگ، سازماندهی ادارات و نهادهای محلی و مدیریت امور کشاورزی و منابع طبیعی تخصص دارد.

مقامات محلی گفته اند که با نزدیک شدن گروه مهاجم به ساختمان محل استقرار دفاتر موسسه توسعه جایگزین در قندوز، یکی از مهاجمان بمبی را که در اتومبیلی جاسازی شده بود در کنار مجتمع منفجر کرد و سایر مهاجمان از شکافی که به این ترتیب ایجاد شده بود توانستند وارد ساختمان شوند.

گزارش ها حاکی از آن است که با ورود مهاجمان به این محل، بین افراد مسلح و افراد پلیس و ماموران محافظ این مجتمع تیراندازی متقابل روی داد و درگیری تا چند ساعت ادامه داشته و در جریان آن، تمامی مهاجمان کشته شده اند.

هنگام درگیری بین نیروهای امنیتی و مهاجمان، کارمندان این موسسه، که تعدادی از آنان آمریکایی بودند، روی بام ساختمان پناه گرفتند.

به گفته شاهدان عینی، دودی که از ساختمان موسسه توسعه جایگزین برخاسته از دور دست قابل مشاهده است.

قندوز از شهرهای نسبتا آرام در افغانستان محسوب می شود و حفظ امنیت آن عمدتا بر عهده نیروهای آلمانی عضو آیساف است.

در عین حال، برخی خبرگزاری ها گفته اندکه در حالیکه نیروهای ائتلاف بین المللی حملات گسترده ای را علیه شورشیان در جنوب افغانستان تدارک می بینند، بعید نیست که طالبان به منظور ابراز قدرت و تقویت روحیه نفرات خود، به عملیاتی در نقاط دیگر افغانستان دست بزند.

مطالب مرتبط