نشریات کابل: یکشنبه ۱۳ سرطان

انتخابات پارلمانی افغانستان و نگرانی ها از ادامه نا امنی همزمان با آغاز به کار ژنرال دیوید پترویوس، فرمانده نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان، از مسایل مطرح در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه راه نجات در سرمقاله خود به بررسی کارکرد پارلمان افغانستان در پنج سال اخیر پرداخته است.

این روزنامه نوشته که افغانها در انتخابات اول پارلمانی، تجربه کافی رای دهی نداشتند و از همین رو، افرادی را برای ورود به "خانه ملت" انتخاب کردند که "شایسته این پست نبودند."

راه نجات نوشته حالا افغانها یک بار دیگر در آستانه انتخاب قرار دارند و باید نماینده های خود را برای پنج سال دیگر به مجلس نمایندگان بفرستند.

از این رو، نویسنده تاکید کرده که رای دهندگان، به مسایل فراتر از رقابت های زبانی، قومی و سمتی توجه داشته باشند و به افرادی رای بدهند که بتوانند "امانت" آنها را حفظ کنند.

روزنامه دولتی انیس نوشته که برگزاری دومین انتخابات پارلمانی در افغانستان، نشان می دهد که دموکراسی در این کشور در حال نهادینه شدن است.

روزنامه چراغ به بهانه حمله مردان مسلح به یک مرکز امدادرسانی آمریکایی در قندوز، در شمال افغانستان، وضعیت امنیتی را در ولایات شمالی این کشور بررسی کرده است.

این روزنامه نوشته که حوادث اخیر در شمال افغانستان نشان می دهد که نیروهای افغان و ناتو، به شدت نیاز به بازبینی برنامه های امنیتی خود در این مناطق دارند.

چراغ نوشته که پس از کشته شدن شماری از سربازان آلمانی در اوایل امسال، این نیروها که بیشتر آن در شمال مستقر هستند، حالا تلاش می کنند با جنگجویان رو در رو نشوند و از این جهت، افراد مسلح، با جرات بیشتری امنیت شمال را برهم می زنند.

نویسنده پیشنهاد کرده که اگر نیروهای آلمانی در شمال افغانستان با جدیت به مبارزه با نا امنی ها نمی پردازند، بهتر است تا این سربازان، با نیروهای کشور دیگری عضو ناتو تعویض شوند.

روزنامه آرمان ملی به شدت از طرح آشتی با مخالفان مسلح دولت افغانستان انتقاد کرده و نوشته که شامل کردن مخالفان در بدنه قدرت، هرگز به نا امنی ها در افغانستان پایان نمی دهد.

این روزنامه نوشته که مردم افغانستان هنوز خاطرات روزگاری را به یاد دارند که طالبان بر افغانستان حاکم بودند و به نوشته روزنامه، مردم از حس این مسئله که طالبان یک بار دیگر وارد قدرت در افغانستان می شوند، "متنفر هستند."

آرمان ملی نوشته که تن دادن به مذاکره با طالبان، به معنای پذیرفتن شکست جامعه جهانی در برابر این گروه است؛ در حالی که نویسنده باور دارد، "بسیاری از نیروهای مردمی در افغانستان داوطلبانه حاضرند در برابر تحجر، تعصب و تنگ نظری طالبان بجنگند و از روند موجود و دموکراسی خود حمایت کنند."

اما روزنامه دولتی اصلاح، همزمان با آغاز به کار ژنرال دیوید پترویوس، فرمانده جدید نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان، یک بار دیگر تاکید کرده است که مشکل افغانستان تنها از راه عملیات نظامی حل نمی شود.

این روزنامه نوشته که جامعه جهانی برای پیروزی در افغانستان، نیاز دارد تا بیش از هر چیز دیگری، رضایت مردم این کشور را بدست آورده و از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنند.