اسپنتا: انتظار داریم پاکستان با جدیت عمل کند

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی کرزی
Image caption "ما شواهدی داریم که نشان می دهد تروریستها از پاکستان به طور روزمره در اجرای حملات علیه مردم ما سهیم هستند."

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان، از دولت پاکستان خواسته است تا در کنترل شورشیانی که از پاکستان به افغانستان حمله می کنند، با جدیت بیشتری کار کند.

آقای اسپنتا در یک مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت که دولت افغانستان شواهد زیادی دارد که نشان می دهد، مقامات پاکستانی به القاعده و سایر سازمانهای تروریستی اجازه داده اند در خاک پاکستان فعالیت کنند.

او گفت که این شواهد بارها در اختیار حکومت پاکستان قرار گرفته اما اسلام آباد در مبارزه با گروه های که به گفته آقای اسپنتا از خاک پاکستان علیه افغانستان فعالیت می کنند، ناکام مانده است.

این اظهارات آقای اسپنتا در حالی صورت می گیرد که دولت افغانستان در ماههای اخیر و همزمان با آمادگی برای مذاکره با طالبان، تلاش کرده از طرح انتقادهای این چنینی علیه پاکستان خودداری کند.

دولت افغانستان باور دارد که پاکستان، به عنوان "متحد استراتژیک" افغانستان و آمریکا در مبارزه با تروریسم، قادر است نقش مهمی را در پیروزی مذاکرات صلح افغانستان با طالبان بازی کند.

اما در چنین شرایطی، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان یک بار دیگر انتقادهای تازه ای را علیه پاکستان مطرح کرده است.

روابط 'برادرانه'؟

آقای اسپنتا می گوید: "توقع من این است که پاکستان - چون بخشی از اتحاد ضد تروریسم است - پس از 9 سال باید اقدامات جدی را علیه تروریسم انجام دهد."

او می گوید: "ما شواهدی داریم که نشان می دهد تروریستها از پاکستان به طور روزمره در اجرای حملات علیه مردم ما سهیم هستند."

آقای اسپنتا می افزاید: "آنها (تروریسم) پایگاه های خود را در آنسوی مرزهای ما ایجاد کرده اند و این یک مشکل جدی است."

روابط کابل و اسلام آباد بر سر چگونگی مبارزه با تروریسم، همواره پر تنش بوده است، اما نشانه های از بهبود روابط میان دو کشور، در ماههای اخیر مشاهده می شد.

دولت افغانستان به نقش پاکستان در زمینه مصالحه با طالبان، اهمیت می دهد. در ماه های اخیر، شماری از مقامات ارشد پاکستان از کابل دیدن کرده اند و براساس گزارش رسانه ها، در مورد چگونگی مذاکره با طالبان، با مقامات افغان گفتگو کرده اند.

مشاور امنیت ملی افغانستان می گوید: "من آرزو دارم که بتوانیم گفتگوهای سازنده ای را در جریان اجلاس ماه آینده در اسلام آباد یا در جریان کنفرانس کابل، انجام دهیم."

آقای اسپنتا همچنین گفت که روابط کشورش با پاکستان "برادرانه" است اما او تاکید کرد که اگر پاکستان فکر می کند که قادر است پس از آغاز خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، از یک "همسایه ضعیف" خود می تواند سوء استفاده کند، این فکر اشتباه است.

او گفت: "اگر حساب آنها این است که پس از جولای (ژوییه) 2011 (زمان آغاز خروج سربازان آمریکایی از افغانستان) دولت ضعیفی در افغانستان خواهد بود و آنها (پاکستان) قادر خواهند شد تا از آن استفاده استراتژیک کنند، این حساب نادرست است."

مطالب مرتبط