'افغانستان برای دهه ها به آمریکا نیاز دارد'

سید جواد طیب
Image caption "وضعیت افغانستان هنوز تا آن حد مناسب نیست که نیروهای بین المللی حتی ضرب الاجل برای خروج ازین کشور تعیین کنند."

سید طیب جواد سفیر افغانستان در واشنگتن می گوید که دولت افغانستان می خواهد تا حضور سیاسی و اقتصادی آمریکا در افغانستان تا بیست الی سی سال آینده ادامه یابد.

آقای جواد که با بی بی سی صحبت می کرد گفت که افغانستان هنوز نیازمند کمک است و حتی در صورت پایان حضور نظامی آمریکا در این کشور حضور سیاسی و اقتصادی آن باید برای دهه ها ادامه یابد.

آقای جواد در مورد ادامه حضور و یا خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان گفت که یک چنین تصمیمی باید با درنظر داشت اینکه اوضاع در افغانستان چگونه تحول می کند، اتخاذ شود و به گفته او وضعیت افغانستان هنوز تا آن حد مناسب نیست که نیروهای بین المللی حتی ضرب الاجل برای خروج از این کشور تعیین کنند.

سفیر افغانستان در واشنگتن اما افزود که " اگر مشکلات منطقه ای در همسایگی افغانستان حل شود، قوای آمریکایی در دو سال آینده می توانند خروج تدریجی خود را از افغانستان آغاز کنند اما اگر مسایل امنیتی در منطقه ما پیچیده تر از این شود، من فکر می کنم که حضور نیروهای آمریکایی در منطقه و افغانستان، به نفع افغانستان، آمریکا و منطقه خواهد بود."

آقای جواد این صحبت ها را در واکنش به سخنان جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، ابراز داشت.

آقای بایدن گفته است که رهبران افغانستان باید خود وارد بازی شوند و با جدیت با مشکلات این کشور برخورد کنند.

آقای بایدن با دفاع از تعیین ضرب الاجل آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در سال آینده گفته که این مسئله موجب می شود تا رئیس جمهور حامد کرزی خود بار مسئولیت برخورد با مشکلات افغانستان را احساس کند و برای ریشه کن ساختن فساد و آموزش نیروهای پلیس و ارتش افغانستان اقدامات جدی انجام دهد.

آقای بایدن که با تلویزیون ان بی سی آمریکا صحبت می کرد، دولت افغانستان را مخاطب قرار داده گفت که آمریکا برای همیشه در افغانستان حضور نخواهد داشت و اشتیاق این کشور برای تامین امنیت در افغانستان نمی تواند بیشتر از دولتمردان افغانستان باشد.

سفیر افغانستان در واشنگتن در پاسخ به درخواست معاون رئیس جمهوری آمریکا از دولتمردان افغانستان گفت که البته دولت افغانستان آمادگی کامل خود را برای به عهده گرفتن مسئولیت های بیشتر امنیتی ابراز کرده است و به گفته او در حال حاضر هیچ عملیات نظامی بدون مشارکت نیروهای امنیتی افغان صورت نمی گیرد.

Image caption جو بایدن: رهبران افغانستان باید خود وارد بازی شوند و با جدیت با مشکلات این کشور برخورد کنند.

او افزود که توانایی دولت افغانستان در ارائه خدمات اقتصادی نیز افزایش یافته اما واضح است که افغانستان هنوز یک نظام کاملا" موثر و کارا ندارد و به همین دلیل نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند.

سید طیب جواد در ادامه گفت که نباید دلیل اصلی حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را فراموش کرد و آن حادثه 11 سپتامبر 2001 است که جان حدود سه هزار نفر را گرفت.

به گفته او " خطر تروریسم در افغانستان، در منطقه و جهان هنوز هم یک خطر جدی و آنی است؛ جامعه جهانی، کشورهای ناتو و افغانستان باهم تا هنوز موفق نشده اند که به این دشمن خطرناک بشریت غلبه کنند و درین مورد کوتاهی از افغانستان یا مردم افغانستان نیست. در مجموع ما به صورت مشترک نتوانستیم که این دشمن را در طی 9 سال گذشته چه در افغانستان، چه در منطقه و چه در جهان از بین ببریم. "

در روزهای اخیر بحث ها و انتقاد ها از زمان آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان که سال گذشته باراک اوباما آنرا ژوییه 2011 اعلام کرد، بالا گرفته است.

رهبران ارشد حزب جمهوریخواه آمریکا تعیین زمان آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از سوی باراک اوباما را یک اشتباه خواندند.

سناتور جان مک کین از اعضای حزب ارشد جمهوریخواه که همراه با سناتور لینزی گراهام و سناتور جو لیبرمن مشغول بازدید از افغانستان بوده اند، پس از دیداری از قندهار در نشستی خبری در فرودگاه متعلق به نیروهای ناتو در این شهر گفت که تعیین زمان خروج از افغانستان روحیه نیروهای بین المللی و افغان را ضعیف ساخته و برعکس طالبان را تقویت می کند.

اما او نیز به حکومتداری نا موثر و فساد گسترده در افغانستان اشاره کرد و گفت که به گونه مثال مردم قندهار در صحبت ها به او گفتند که شورش طالبان تنها سی درصد مشکل در این ولایت را تشکیل می دهد و هفتاد درصد مشکلات دیگر به حکومت ناموثر و فساد مربوط می شود.

مطالب مرتبط