دهها نامزد انتخابات پارلمانی از رقابت های انتخاباتی محروم شدند

انتخابات افغانستان (عکس از آرشیو)
Image caption دومین انتخابات پارلمانی افغانستان تا حدود دو ماه دیگر برگزار می شود

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان از تصمیم به حذف اسامی دهها نفر از نامزدهای انتخابات پارلمانی این کشور از فهرست نهایی نامزدها خبر داده است.

مقامات این کمیسیون می گویند این افراد به عضویت در گروه های مسلح غیرقانونی متهم هستند و به این دلیل نمی توانند به عنوان داوطلب عضویت در پارلمان، در انتخابات پیش رو شرکت کنند.

شمار محرومان از نامزدی انتخابات بیش از سی نفر اعلام شده اما نام آنان در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

احمد ضیا رفعت، عضو کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، می گوید تصمیم به حذف نامهای این افراد در فهرست نهایی نامزدها، نهایی است و امکان تجدیدنظر خواهی در این تصمیم وجود ندارد.

انتظار می رود تا پایان روز چهارشنبه، 16 سرطان / تیر (7 ژوئیه)، کمیسیون انتخابات افغانستان تصمیم کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را رسما اعلام کند.

پیش از این نیز نامهای چندین نفر از نامزدهای انتخابات به دلیل ارتباط داشتن با گروه های مسلح غیرقانونی از فهرست نهایی نامزدها حذف شده بود.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان می گوید روند رسیدگی به وضعیت داوطلبان نامزدی انتخابات پارلمانی حتی تا روز برگزاری انتخابات ادامه خواهد یافت و در صورتی که "تخلف" نامزدهای انتخابات مشاهده برسد، از شرکت در انتخابات محروم خواهند شد.

این کمیسیون همچنین می گوید از زمان آغاز رقابت های انتخاباتی تا حالا، حدود پنجاه مورد شکایت در مورد تخلف از مقررات ناظر بر رقابت های انتخاباتی دریافت کرده است.

این شکایت ها شامل نصب تصاویر انتخاباتی در مکان های غیرمجاز، تهدید نامزدها، توهین و هتک حرمت بوده است.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی علاوه بر کنار گذاشتن نامزدهای متهم به تخلفات جدی، اجازه دارد تا در مورد تخلفات جزئی انتخاباتی، افراد متخلف را جریمه نقدی کند.

قرار است دومین انتخابات پارلمانی افغانستان در تاریخ بیست و هفتم سنبله/شهریور (هجدهم سپتامبر) امسال برگزار شود.

مطالب مرتبط