روزنامه های کابل: شنبه ۱۹ سرطان

روزنامه های چاپ امروز کابل در مطالب اصلی خود بیشتر وضعیت امنیتی افغانستان را بررسی کرده اند.

ماندگار سخنان اخیر شماری از مقامهای نظامی آمریکایی در باره طالبان و وضعیت امنیتی در افغانستان را "خواندن آیه یاس" دانسته و آن را به "بی راهه رفتن" خوانده است.

شماری از این مقامها، از جمله ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای بین المللی در افغانستان گفته اند که وضعیت امنیتی در این کشور دشوار است و در ماههای آینده با "چالش های جدی" روبه‌رو خواهد شد.

ماندگار نوشته که این گونه اظهارات "چراغ سبز" نشان دادن به طالبان است و به این گروه کمک می کند تا روحیه ستیزه جویان خود را تقویت کند.

ماندگار در ادامه افزوده که طالبان آن گونه که در رسانه ها گفته می شود، "پیروزمند" نیستند، اما برخی رسانه های غربی تلاش دارند تا این گروه را "پیروز" بنمایانند. نویسنده "موفق" خواندن طالبان را به "بازی دوگانه ای" نسبت داده که بر اساس آن نیروهای خارجی می خواهند به حضور خود در افغانستان بیشتر ادامه دهند.

هفته نامه قدرت در مطلبی نوشته که هشت سال پس از پایان یافتن جنگ های داخلی در افغانستان، بار دیگر نشانه هایی از بازگشت جنگ های داخلی در کشور دیده می شود.

نویسنده ناامیدی جامعه جهانی از پیروزی جنگ در افغانستان، افزایش فعالیت های منطقه ای برای نفوذ در افغانستان و سیاست های مشکوک و نسنجیده دولت و سیاستمداران افغان" را نشانه هایی از بازگشت جنگ داخلی در افغانستان دانسته است.

این نشریه افزوده که این نشانه ها نشان می دهند که جامعه جهانی افغانستان را به حال خود و حتی به کشورهای منطقه وامی گذارد و سیاستمداران افغان هم به طور "ناشیانه" این روند را سرعت می بخشند.

به نظر قدرت، پاکستان به عنوان "اثرگذارترین همسایه افغانستان بر تحولات این کشور"، هیچگاه خواهان شکست تروریسم در این کشور نبوده و فعالیت های خود را برای پر کردن جای کشورهای غربی در افغانستان افزایش داده است.

باختر هم پاکستان را متهم به "شورشی پروری" کرده و نوشته است که بازیگران اصلی سیاست در این کشور به طالبان به عنوان "سرمایه سیاسی" نگاه می کنند.

به نوشته این روزنامه، قدرت اصلی در پاکستان به دست "ژنرالان مقتدر" است و سیاستمداران پاکستان در دست آنها "بازیچه ای بیش نیستند".

باختر با اشاره به اظهارات اخیر نواز شریف، نخست وزیر پیشین پاکستان نوشته که اگر سخنان او نشانه ای از "سرخوردگی عمومی" در میان رهبران سیاسی و نظامی پاکستان نسبت به "شورشی پروری" باشد، باید امیدوار بود که پاکستان به خاموش کردن آتش شورشگری کمک خواهد کرد.

اخیرا آقای شریف گفت که جنبش طالبان در زمان نخست وزیری او رشد کرد و اکنون ایالت پنجاب، که پایگاه اصلی قدرت در پاکستان شمرده می شود، در معرض خطر تروریسم قرار گرفته است.

نویسنده باختر اما ابراز تردید کرده که دیگر سیاستمداران پاکستان این گونه فکر کنند، کارکردهای گذشته خود را نقد کنند و موضوع "عدم مداخله" در امور افغانستان را پیشنهاد کنند.

سروش ملت سخنان فرمانده ارشد ارتش افغانستان در شمال این کشور در باره همکاری افراد وابسته به حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار با نیروهای دولتی برای شناسایی مخفی گاههای طالبان را بررسی کرده است.

ژنرال مراد علی مراد، فرمانده قول اردو (سپاه) شاهین در شمال کشور در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفته است که نفرات حزب اسلامی در ولایت های قندوز و بغلان گزارش های ارزشمند اطلاعاتی را در باره مخفیگاه های طالبان در اختیار نیروهای دولتی قرار می دهند.

سروش ملت نوشته که با توجه به درگیری های مسلحانه میان حزب اسلامی و طالبان در شمال و همچنین کمرنگ بودن نقش حزب اسلامی در مذاکرات احتمالی صلح با دولت نسبت به گروه طالبان، بعید نیست که نفرات این حزب دست به چنین کاری بزنند.

به نظر این روزنامه، گروه طالبان به عنوان گروه اصلی مخالفان مسلح دولت در این گفتگوها حرف اول را خواهد زد و حزب اسلامی در حاشیه قرار خواهد گرفت. به نظر نویسنده، حزب اسلامی به همین دلیل تلاش خواهد کرد مسیر گفتگوها را که سرانجام به گروه طالبان منتهی خواهد شد، قطع کند و با نشان دادن انعطاف بیشتر، اعتماد دولت افغانستان را زودتر جلب کند.