یک مقام محلی در قندوز و یک فرمانده طالبان در زابل کشته شدند

Image caption نقشه ولایت قندوز

مقامهای محلی در ولایت قندوز، در شمال افغانستان گفته اند که ولسوال (فرماندار) "قلعه ذال" این ولایت در پی انفجار بمب کارگذاری شده در کنار جاده کشته شده است.

ژنرال عبدالرزاق یعقوبی، فرمانده پلیس قندوز به بی بی سی گفت که محمد نذیر، شامگاه روز شنبه، ۱۹ سرطان/تیر، هنگام بازگشت از روستایی موسوم به "جنغریق" بود که موتر (خودرو) حامل او با این بمب برخورد کرد.

فرمانده پلیس قندوز گفت که در این انفجار راننده آقای نذیر هم کشته و دو محافظ او زخمی شدند.

طالبان مسئولیت این انفجار را به دوش گرفته اند.

محمد نذیر حدود یک و نیم سال پیش به این سمت منصوب شده بود و گفته می شود که او در زمینه پیوستن دسته های وابسته به گروه های شورشی در "قلعه ذال" به دولت تلاش های موثری را به راه انداخته بود.

آقای نذیر در گذشته شغل آموزگاری داشته است.

پیمان ناتو در اعلامیه ای نوشته که قتل آقای نذیر را نشانه ای از وضعیت زندگی و جانفشانی یک مامور خدمات عمومی در افغانستان دانسته و گفته است که نیروهای تحت امر این پیمان برای کمک به مقامهای افغان برای ردیابی عاملان قتل او آماده اند.

فرمانده طالبان در زابل کشته شد

در یک تحول دیگر، نیروهای بین المللی تحت فرمان پیمان ناتو در افغانستان اعلام کرده اند که یک فرمانده طالبان را به همراه شماری از شورشیان در جنوب این کشور کشته اند.

ناتو در اعلامیه ای گفته است که این فرمانده طالبان در پی عملیات مشترک ناتو و افغان روز شنبه، ۱۹ سرطان/تیر در ولسوالی (شهرستان) شاه جوی ولایت زابل کشته شد.

ناتو گفته که نام این فرمانده مولوی شهاب الدین بوده و با ستیزه جویان "خارجی" در منطقه همکاری داشته است. در اعلامیه ناتو همچنین آمده که مولوی شهاب الدین در انتقال مواد مورد نیاز برای ساختن بمب های دست ساز دست داشته است.

Image caption زابل از مناطق ناامن افغانستان است

نیروهای بین المللی گفته اند که این فرمانده طالبان زمانی کشته شد که گروهی از شورشیان با سربازان ناتو و افغان درگیر شدند. ناتو گفته است که این گروه از شورشیان مسلح در پی آتش متقابل از سوی نیروهای مشترک از پا درآمدند که مولوی شهاب الدین هم در میان آنها بوده است.

در اعلامیه ناتو شمار کل افراد شورشی که ادعا شده در این درگیری کشته شده اند، مشخص نشده است.

نیروهای تحت فرمان پیمان ناتو در افغانستان گفته اند که سربازان ناتو و افغان در پی این درگیری، عملیات جستجو را در منطقه آغاز و در نتیجه شماری دیگر از شورشیان را بازداشت کردند.

ولایت زابل، در جنوب افغانستان از مناطق به شدت ناآرام است و شورشیان وابسته به گروه طالبان در برخی از مناطق این ولایت نفوذ کرده اند. این ولایت با ولایت قندهار، که از مراکز اصلی طالبان شمرده می شود مرکز مشترک دارد.

زابل پیش از این هم شاهد موارد زیادی از خشونت و ناامنی بوده است.

ناتو همچنین در یک اعلامیه دیگر خود گفته است که شماری دیگر از شورشیان را در ولسوالی "اندر" ولایت غزنی، در مرکز افغانستان کشته است.

بر اساس این اعلامیه، این گروه از شورشیان هنگام تعقیب یک فرمانده طالبان در غزنی از سوی نیروهای مشترک ناتو و افغانستان کشته شدند. ناتو شمار دقیق افراد کشته شده را مشخص نکرده است.

ناتو گفته که این فرمانده طالبان با گروه القاعده و رهبری گروه طالبان در پاکستان ارتباط مستقیم داشته است.

مطالب مرتبط