هشدار دیده بان حقوق بشر نسبت به مذاکره با طالبان

زن افغان در یک بازار
Image caption زنان افغان پس از فروپاشی رژیم طالبان به فرصتهای بسیاری دست یافتند

یک سازمان مدافع حقوق بشر هشدار داده است که تلاشهای دولت افغانستان برای مصالحه با طالبان، می تواند زندگی زنان افغان را با تهدید روبرو کند.

دیده بان حقوق بشر، از سازمان های بین المللی حمایت از حقوق بشر که مقر آن در آمریکا است، با انتشار گزارش تازه ای گفته است زنانی که در مناطق تحت نفوذ طالبان زندگی می کنند در معرض خشونت قرار گرفته و حتی تهدید به مرگ شده اند.

دیده بان حقوق بشر تاکید کرده است که در هر گونه تلاش برای مصالحه با شورشیان مسلح در افغانستان، پاسداری از حقوق زنان باید در اولویت قرار بگیرد.

با فروپاشی رژیم طالبان در اواخر 2001 میلادی در افغانستان، زنان افغان یک بار دیگر فرصت یافتند در بیرون از خانه کار کنند.

این تغییر حتی شامل حال برخی از زنانی شد که در مناطق روستایی و به شدت سنتی جنوب و شرق افغانستان زندگی می کردند.

اما آنگونه که دیده بان حقوق بشر گزارش می دهد، پس از آنکه در سالهای اخیر طالبان دوباره در مناطق روستایی جنوب و شرق افغانستان نفوذ پیدا کردند، تهدیدعلیه زنان شدت گرفته است.

'بهای سنگین صلح'

در گزارش هفتاد صفحه ای دیده بان حقوق بشر آمده است که این احتمال وجود دارد که دولت حامد کرزی حقوق زنان افغانستان را به عنوان بخشی از تفاهم صلح با طالبان، نادیده بگیرد.

این گزارش هشدار می دهد که "زنان افغان خواهان پایان جنگ هستند. اما به هر اندازه که زمینه مذاکره با طالبان بیشتر فراهم می شود، به همان اندازه بسیاری از زنان نگران می شوند که احتمال دارد بهای سنگینی را برای دست یافتن به صلح بپردازند."

خبرنگاران می گویند در برخی از مناطق افغانستان، نامه های تهدید آمیز موسوم به "شب نامه" پخش شده و در آن به زنان در مورد به ادامه کار در بیرون از خانه هشدار داده می شود.

دیده بان حقوق بشر مواردی را ثبت کرده که براساس آن، پلیس مذهبی طالبان زنان را به دلیل پوشیدن لباسی که به نظر آنها نامناسب بوده هدف ضرب و شتم و لت و کوب قرار داده و مانع از رفتن دختران جوان به مکتب شده اند.

این گزارش می افزاید که معلمان زن در بسیاری از مناطق، شغل خود را از دست داده اند.

این سازمان در گزارش خود می گوید مردانی که در دفاتر دولتی و یا نهادهای بین المللی کار می کنند نیز هشدارهای دریافت کرده اند اما زنان به شکلی مشخص هدف اینگونه هشدارها قرار گرفته و با تهدیدهای جدی تری روبرو بوده اند.

دیده بان حقوق بشر برای تهیه این گزارش، با نود تن از زنانی که در مناطق تحت نفوذ شورشیان مسلح زندگی می کنند، مصاحبه کرده است.

دولت افغانستان و متحدان بین المللی آن تاکید دارند که مذاکره با طالبان، یکی از راه های مناسب رسیدن به صلح در افغانستان است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، گفته است که شورشیان مسلح باید برای موفقیت مذاکرات صلح، از خشونت دست کشیده و قانون اساسی این کشور را بپذیرند.

مطالب مرتبط