عذرخواهی کرزی از قتل سه سرباز بریتانیایی

سربازان ناتو در افغانستان

در پی به قتل رسیدن سه نظامی بریتانیایی به وسیله یک سرباز ارتش افغانستان در ولایت هلمند، حامد کرزی از بریتانیا عذرخواهی کرد.

این عذرخواهی پس از آن رخ داد که یک سرباز ارتش افغانستان، به سوی یک گروه از نظامیان بریتانیایی در نهر سراج در هلمند تیراندازی کرد.

سه نظامی در این حادثه کشته شدند و یک نفر دیگر نیز مجروح شده است. دو تن از کشته شدگان از اتباع بریتانیا و نفر سوم نپالی است.

وزارت دفاع افغانستان و پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو از آغاز تحقیقات مشترک در این مورد خبر داده اند.

آقای کرزی و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در یک تماس تلفنی بر اهمیت آغاز سریع تحقیقات درباره این حادثه تاکید کردند.

آقای کامرون این حادثه را "منزجرکننده" دانسته است.

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان، از مرگ این سربازان ابراز تاسف کرده اما افزوده است که بروز این حوادث نباید به "اعتماد" میان سربازان افغان و ناتو آسیب برساند.

'ماموریت مشترک'

اعلامیه مشترک وزارت دفاع افغانستان و ناتو، از ژنرال پترائوس نقل قول کرده است: "این یک ماموریت مشترک است که در آن سربازان افغان و متحدان آنها شانه به شانه علیه طالبان و سایر تندروان می جنگند."

او می افزاید: "ما قربانی بسیار داده ایم و باید اطمینان حاصل کنیم که اعتماد میان نیروهای ما، پایدار باقی بماند تا بتوانیم دشمن مشترک خود را شکست دهیم."

در گذشته چندین بار سربازان افغان در اثر "آتش خودی" نیروهای ناتو در افغانستان کشته شده اند، اما آنچه حادثه تازه در هلمند را متمایز می سازد، احتمال تیراندازی "عمدی" سرباز افغان به نیروهای ناتو است.

این مسئله، اگر درست ثابت شود، می تواند نگرانی های جدی را در زمینه آموزش نیروهای افغان به میان آورد.

مطالب مرتبط