طالبان: در جهان امروز نظام اسلامی وجود ندارد

یک سازمان مدافع حقوق بشر هشدار داده است که تلاشهای دولت افغانستان برای مصالحه با طالبان، می تواند زندگی زنان افغان را با تهدید روبرو کند.

دیده بان حقوق بشر، از سازمان های بین المللی حمایت از حقوق بشر که مقر آن در آمریکا است، با انتشار گزارش تازه ای گفته است زنانی که در مناطق تحت نفوذ طالبان زندگی می کنند در معرض خشونت قرار گرفته و حتی تهدید به مرگ شده اند.

دیده بان حقوق بشر تاکید کرده است که در هر گونه تلاش برای مصالحه با شورشیان مسلح در افغانستان، پاسداری از حقوق زنان باید در اولویت قرار بگیرد.

آیا این نگرانی جدی است؟ آیا طالبان در مورد زنان هنوز همان دیدگاه های قبلی خود را دارند؟

عبدالله شادان، برای یافتن پاسخ این سوالات با ذبیح الله مجاهد از سخنگویان طالبان گفت و گو کرده و نخست از او پرسیده است: اگر بار دیگر به نحوی در سیاست و اداره افغانستان سهیم شوند دیدگاه آنها در کل در مورد زنان چگونه است؟

طالبان به قانون اسلام متعهد است و برای تحقق آن مبارزه کرده و قربانی های زیادی در این راه داده است. ما در اسلام قوانینی داریم که هم برای انسانیت مهم است و هم برای زن و مرد نجات بخش است.

بنا براین برنامه ما همان برنامه اسلام است و تغییری را نمی توان در آن اعمال کرد. ما در مورد زنان دیدگاهی را که اسلام از قبل دارد همان را تعقیب می کنیم.

در زمان امارت مخالف تحصیل زنان بودید شما مکاتب/ مدرسه های دخترانه را آتش زده اید درحالی که اسلام حق تحصیل را برای همه داده است؟

اسلام برای همه حد و حدودی تعین کرده است از جمله برای آموزش دختران که ما آن را قبول داریم اما اسلام شرایطی را هم برای این کار گذاشته است.

اگر شرایط آماده باشد ما هم انکار نمی کینم، ما در زمان حاکمیت امارت اسلامی طالبان هم سعی کردیم شرایط را بویژه از نظر امنیتی آماده کنیم. اما هم در آن زمان و هم حالا تبلیغات منفی علیه ما زیاد بود و هست.

یعنی شما مخالف تحصیل زنان نیستید؟

ما گفتیم که حقوقی را که اسلام به زنان داده است و می دهد، ما مخالف آن نیستیم و نبوده ایم.

در زمان امارت شما مخالف کار زنان در ادارات دولتی بودید، درحالی که در عصر کنونی ممکن نیست نیمی از جامعه بیکار باشد؟ نظر شما در مورد کار زنان چیست؟

اسلام تمامی اعصار را در نظر گرفته و برای همه قرون رهنمود دارد. در مورد کار زنان هم رهنمود های مشخصی دارد. ما هم به آن معترف بودیم و هستیم هم در زمان امارت و هم حالا.

البته باید در نظر داشت که ما مخالف آنچه که در غرب است هستیم که انسانیت را پایمال کرده است و جوامع را به سمت حیوانیت سوق می دهد.

در بسیاری از کشورهای مسلمان زنان کار می کنند با رعایت حجاب و شرایط اسلامی. آیا شما با رعایت شرایط اسلامی، به زنان اجازه کار می دهید؟

باید بگویم که کشورهای اسلامی زیادی داریم یعنی کشورهایی که مسلمانان در آن زندگی می کنند، اما دولت ها و حکومت های اسلامی نداریم. نمی توانیم دولت های اسلامی کنونی را دولت اسلامی بگوئیم آنها بر اساس رهنمود های اسلامی عمل نمی کنند.

اما در اکثریت قاطع کشور های اسلامی زنان کار می کنند.

اکثریت قاطع دولت های اسلامی موجود، رفتار خود را مطابق به چارچوب دستورات اسلام عیار نکرده اند و طوری که اسلام می فرماید عمل نمی کنند.

برای شما کدام کشور اسلامی می تواند الگو باشد؟

اصل برای ما قرآن و سنت است که متاسفانه مسلمانان فعلی از آن فاصله گرفته اند. نمی توانیم بگوئیم که الگویی وجود دارد. متاسفم که این را می گویم متاسفم که نمی توانیم کشوری را بیابیم که قوانین اسلامی صد در صد در آن حاکم باشد.

درزمان امارت شما در افغانستان زنان را در جاده ها ضرب و شتم می کردند و زنی را اعدام کردند در ملا عام، شما باز هم این کار ها را می کنید؟

باید بگویم که اغلب این ها تلتیغاتی است که علیه طالبان شده است، هیچگاه دیده نشده که طالبان زنان را در ملاء عام در کوچه ها ضرب و شتم کرده باشند.

اما تصاویری وجود دارد که نشان می دهد طالبان این کار را کرده اند.

این تصاویر ساخته شده اند، واقعیت ندارند، مثلا تصویری که از طالبان در فیلم اسامه نشان داده شده است، واقعیت ندارد.

اما تصاویر مستند هم هست که خشونت طالبان علیه زنان را نشان می دهد از جمله زنی که در استدیوم کابل اعدام شد اینها هم واقعیت ندارد؟

مساله اعدام، اجرای حکم الهی است، اجرای حکم الهی در مورد زن و مرد تفاوتی ندارد زنان و مردان در هنگام مجازاتی که براساس شرع جاری می شود باید در ملاء عام باشد اما با حجاب و پوشش.

اینکه جوامع ما امروز با قوانین اسلام نا آشنا شده اند من متاسفم و الا مجازات شرعی در جامعه ما چیز نادر و مربوط به طالبان نیست.

مطالب مرتبط