ناتو: مسئول انتقال ستیزه جویان خارجی از ایران به افغانستان را کشتیم

نقشه ولایت فراه
Image caption ولایت فراه، در غرب افغانستان با ایران مرز مشترک دارد

نیروهای تحت فرمان پیمان ناتو در افغانستان گفته اند که یک فرمانده گروه طالبان در ولایت فراه، در غرب این کشور کشته شده است.

ناتو در اعلامیه ای گفته که این فرمانده "ملا اختر" نام داشته و "مسئول انتقال ستیزه جویان خارجی از ایران به داخل افغانستان" بوده است.

ناتو مشخص نکرده که ملا اختر ستیزه جویان شهروند کدام کشور یا کشورهایی را از ایران وارد افغانستان می کرده است، اما نوشته که او در یک اردوگاه آموزشی طالبان در فراه کشته شد.

این نخستین باری است که ناتو ادعای مسئولیت یک فرمانده طالبان در انتقال جنگجویان خارجی از ایران به افغانستان را مطرح کرده است.

پیش از این برخی از فرماندهان نیروهای بین المللی در افغانستان از دست داشتن ایران در زمینه فراهم کردن جنگ‌افزار به شورشیان افغان و آموزش آنها سخن گفته بودند.

ایران این ادعاها را به شدت و به طور مکرر تکذیب کرده است.

بر اساس اعلامیه ناتو، اردوگاهی که ملا اختر در آن کشته شده در منطقه "بالابلوک" ولایت فراه موقعیت داشته و گروهی از شورشیان در آن جا مستقر شده بودند.

در اعلامیه ناتو آمده که در پی عملیات مشترک نیروهای بین المللی و افغان به این اردوگاه، که با حمایت هوایی همراه بود، شماری از ستیزه جویان کشته شدند.

ناتو شمار دقیق افراد کشته شده در این عملیات را مشخص نکرده و افزوده که در این عملیات به نیروهای مشترک بین المللی و افغان و همچنین غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

بمبگذاری علیه پلیس در هرات

Image caption هرات از ولایت نسبتاً آرام افغانستان است

در یک تحول دیگر، مقامهای محلی در غرب افغانستان گفته اند که در پی وقوع انفجار انتحاری در ولایت هرات، دست کم سه مامور پلیس زخمی شده اند.

ضیاء الدین شریفی، ولسوال (فرماندار) ولسوالی گذره در هرات به بی بی سی گفت که فرد بمبگذار موتر (خودرو) بمبگذاری شده حامل خود را در نزدیکی موتر حامل ماموران پلیس منفجر کرد.

ولسوال گذره افزود که این انفجار بامداد روز جمعه، ۲۵ سرطان/تیر، در نزدیکی فرودگاه هرات روی داد.

گروه طالبان مسئولیت این انفجار را به دوش گرفته و ادعا کرده که در این حادثه تلفات سنگینی به نیروهای پلیس وارد شده است، اما مقامهای دولت این ادعا را تکذیب کرده اند.

جاده منتهی به فرودگاه هرات، که این انفجار در آن روی داد، پیش از این هم بارها شاهد وقوع حوادث گوناگون بوده است.

یکی از پایگاههای نیروهای تحت فرمان سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، هم در همین فرودگاه موقعیت دارد و این نیروهای معمولا برای رفت و آمد به این پایگاه از جاده ای که انفجار روز جمعه در آن روی داد، کار می گیرند.

مطالب مرتبط