تمرکز نظامیان خارجی بر نابودی رهبران شورشیان افغان

یکی از فرماندهان طالبان
Image caption به نظر تلاشهای نیروهای بین المللی برای تعقیب فرماندهان طالبان شدت بیشتر گرفته است

نیروهای بین المللی تحت امر ناتو در افغانستان گفته اند که تلاش های خود را برای نابودی رهبران اصلی شورشیان جنوب این کشور متمرکز کرده اند.

پیمان ناتو در خبرنامه ای گفته است که از نهم تا شانزدهم ماه جولای (ژوئیه) نیروهای تحت امر این پیمان و افغان رشته عملیاتهایی را به اجرا گذاشته که بر اثر آن دهها شورشی کشته و بیش از صد تن دیگر زخمی شده اند.

ناتو گفته که رهبران کلیدی شورشیان و شبکه های مرتبط با حملاتی علیه افغانها و نیروهای بین المللی در محور اهداف این عملیات ها قرار داشته اند.

بر اساس خبرنامه ناتو، در یک هفته گذشته بیش از ۴۰ عملیات علیه فرماندهان و جنگجویان مرتبط با چندین حمله مسلحانه در شمال، شرق و دیگر مناطق افغانستان به اجرا گذاشته شده است.

ریر آدمیرال اسمیت، مدیر روابط عمومی نیروهای یاری امنیتی، آیساف، گفته است: "جنگجویان شورشی در عملیاتهای دقیق و هماهنگ شده به طور منظم دنبال و هدف قرار داده می شوند تا از افغانهای بی گناه محافظت شود و از آسیب های غیرضروری به ساختمانها جلوگیری شود."

ناتو گفته که این عملیات ها بخشی از برنامه بزرگی است که برای هدف قرار دادن پناهگاههای شورشیان و کاهش دادن توانایی های آنان به راه انداخته شده است.

آقای اسمیت همچنین افزوده است: "در حالی که رهبران شورشیان از زندگی راحت و مصون با خانواده های خود در مخفیگاه‌های خود در پاکستان لذت می برند، فرماندهان رده های متوسط و پایین آنها به طور منظم بازداشت و کشته می شوند."

نیروهای تحت فرمان ناتو همچنین در خبرنامه دیگری گفته اند که از اول ماه مه گذشته چندین تن از فرماندهان طالبان را در ولایت قندهار در جنوب افغانستان یا کشته اند یا بازداشت کرده اند.

در آخرین مورد از تلاشها برای هدف قرار دادن فرماندهان طالبان، نظامیان خارجی اعلام کرده اند که یک فرمانده ارشد طالبان را در قندهار تعقیب کردند، اما نتوانستند او را دستگیر کنند.

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان گفته اند که عملیات مشترک آنها و سربازان افغان برای جستجوی این فرمانده طالبان منجر به بازداشت شماری از همراهان او شد.

همچنین نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا از تلاشهای ناکام خود برای بازداشت فرمانده شورشیان در مناطق مارجه و نادعلی در ولایت هلمند نیز خبر داده اند. این نیروها گفته اند که تلاشهای آنها شب گذشته منجر به بازداشت دو تن از همراهان این فرمانده طالبان شد.

این در حالی است که نیروهای تحت فرمان پیمان ناتو روز گذشته، ۲۵ سرطان/تیر، از کشتن ملا اختر، فرمانده طالبان در منطقه بالا بلوک ولایت فراه، در غرب افغانستان خبر داده اند.

ناتو گفته است که ملا اختر "مسئول انتقال شورشیان خارجی از ایران به داخل افغانستان" بود و روز پنجشنبه، ۲۴ سرطان/تیر، در عملیاتی در یک آموزشگاه شورشیان در بالا بلوک کشته شد.

نیروهای ائتلاف همچنین گفته اند که ماه گذشته میلادی مولوی محمود، فرمانده ارشد طالبان در ولسوالی/شهرستان میوند ولایت قندهار کشته شد. مولوی محمود به تازگی به فرماندهی طالبان در این منطقه رسیده بود.

مطالب مرتبط