چهار سرباز خارجی در افغانستان کشته شدند

سربازان خارجی در افغانستان (آرشیو)
Image caption اخیرا تلفات نیروهای بین المللی در افغانستان افزایش یافته است

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان گفته اند که چهار سرباز این نیروها در پی یک رشته انفجارها در جنوب و شرق این کشور کشته شده اند.

یک اعلامیه پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، حاکی است که دو سرباز تحت فرمان این پیمان در افغانستان بر اثر دو انفجار جداگانه در روز شنبه (۲۶ سرطان/تیر) در جنوب و شرق این کشور کشته شدند.

ساعاتی پیشتر از این نیروهای بین المللی از کشته شدن دو سرباز دیگر خود نیز خبر داده بودند.

در یک خبرنامه ناتو آمده بود که این دو سرباز نیز در پی انفجار بمب های دست ساز روز پنجشنبه (۲۵ سرطان) کشته شده بودند.

ناتو هویت و ملیت هیچ یک از این چهار سرباز را فاش نکرده و گفته است که پیش از اعلام مقامهای کشورهای متبوع آنها، هویت این سربازان را فاش نخواهد کرد.

بمب های دست ساز از خطرناک ترین جنگ افزارهایی است که ستیزه جویان در افغانستان از آنها علیه سربازان خارجی کار می گیرند.

شورشیان این بمب ها را با موادی مانند امونیوم نیترات می سازند و معمولاً در کنار جاده ها بر سر راه سربازان خارجی کار می گذارند.

شمار بیشتر سربازان خارجی که در افغانستان کشته شده اند، در پی انفجار همین گونه بمب ها جان خود را از دست داده اند.

دولت افغانستان در پی دریافت گزارشهایی مبنی بر ساختن بمب های دست ساز توسط شورشیان به وسیله کود شیمیایی امونیوم نیترات، خرید و فروش این کود را در کشور ممنوع کرده است.

امونیوم نیترات، نوعی کود شیمیایی است که معمولاً در کشاورزی از آن استفاده می شود، ولی وزارت کشاورزی افغانستان گفته که از این نوع کود در افغانستان استفاده چندانی نمی شود.

در تازه ترین مورد، نیروهای ناتو در یک خبرنامه دیگر خود گفته اند که بیش از ۹۰ کیلو گرم امونیوم نیترات را در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان به دست آورده اند.

ناتو گفته که این مقدار امونیوم نیترات برای ساختن حدود ۲۵ بمب دست ساز کافی بوده است.

در خبرنامه ناتو آمده که این امونیوم نیترات به همراه حدود سه تن هیروئین و تریاک به ارزش ۳۸ میلیون دلار روز پنجشنبه (۲۵ سرطان) از ولسوالی/شهرستان "نوزاد" ولایت هلمند به دست آمد.

مطالب مرتبط