روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۷ سرطان

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به نقد سخنان جانشین نیروی انتظامی ایران در پی انفجار انتحاری در مسجدی در شهر زاهدان ایران، که ۲۷ کشته ۱۶۹ زخمی بجا گذاشت، پرداخته اند.

احمد رضا رادان گفته است: "همسایگان شرقی ایران بدانند صبر و تحمل جمهوری اسلامی مدت دارد و نباید گذاشت که این صبر و تحمل سر آید." او همچنین گفته است که جمهوری اسلامی این حق را برای خود محفوظ می داند که با "اشراری که ناامنی ایجاد می کنند و به آن سوی مرز متواری می شوند" برخورد کند.

هشت صبح با اشاره به هشدار این مقام پلیس ایران در پی انفجار انتحاری در شهر زاهدان ایران، به "همسایگان شرقی" کشورش، انتقادهای تندی را علیه ایران و پاکستان مطرح کرده است.

هشت صبح مدعی است که هم ایران و هم پاکستان در ۹ سال گذشته "بیشترین سهم" را در ناامنی افغانستان داشته اند. روزنامه ملا اختر، فرمانده طالبان در فراه که اخیراً کشته شد را نمونه ای از این "سهم" ایران دانسته است. پیمان ناتو پیشتر گفته بود که ملا اختر مسئول انتقال شورشیان خارجی از ایران به افغانستان بوده است.

نویسنده هشت صبح، در مورد پاکستان نوشته که "ثبوت فراوانی" برای سهم این کشور در ناامنی ها در افغانستان وجود دارد و حضور سراج الدین حقانی در پاکستان، "نمونه عینی" در این مورد است.

نویسنده روزنامه در ادامه افزوده که مقامهای ایرانی در ۹ سال گذشته با وجود ناامنی های گسترده در افغانستان، پیامدهای خطر تروریسم را جدی نگرفتند و حال که شهروندان ایرانی قربانی ترویسم می شوند، به جای ارائه راه حل برای این مشکل، همسایگان خود را تهدید می کند.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود سخنان آقای رادان را "تهدیدآمیز و تحریک کننده" خوانده و نوشته که "صبر ما از دست همسایگان سرآمده است".

چراغ با اشاره به این سخنان این مقام نیروی انتظامی ایران که گفته این حق برای ایران محفوظ است که با "اشراری که در آن سوی مرز متواری می شوند" برخورد کند، نوشته که ایران می خواهد با این بهانه "دست خود را برای هر گونه جنایتی در سرزمین ما باز نگه دارد".

نویسنده افزوده که هر چند استفاده از خاک و فضای افغانستان علیه همسایگانش مجاز نیست، اما این هم قابل تحمل نیست که همسایگان شرقی و غربی این کشور "به بهانه دفاع مشروع"، افغانستان را هدف حملات ضد تروریستی قرار دهند و "آتش و خون" را وارد این کشور کنند.

راه نجات اما بر "ضرورت حسن همجواری" تاکید کرده و نوشته که میان ایران و افغانستان مشترکات فرهنگی، تاریخی، زبانی و اعتقادی زیادی وجود دارد که می توانند زمینه تفاهم و حسن همجواری را افزایش دهند.

به نظر روزنامه، رویدادهای یک دهه گذشته در افغانستان باعث شده که این دو کشور همسایه نتوانند از این زمینه ها به گونه مثبت استفاده کنند. به باور نویسنده، برخی مقامهای دو کشور و همچنین کشورهای دخیل در بحران افغانستان اقداماتی کرده اند که بر مناسبات دو کشور "تاثیر منفی" بجا گذاشته است.

راه نجات ابراز امیدواری کرده است که سفر وزیر خارجه ایران به افغانستان برای شرکت در کنفرانس کابل تنش ها میان دو کشور را کاهش دهد.

قرار است این کنفرانس تا دو روز دیگر با شرکت مقامهای حدود ۷۰ کشور و سازمان بین المللی در باره افغانستان در شهر کابل برگزار شود.

سروش ملت نوشته موضوعاتی که در نشست کابل مطرح خواهد شد، برای مردم افغانستان اهمیت زیادی دارد. به نوشته روزنامه، مصالحه با طالبان و مسائل اقتصادی، از مواردی است که در این نشست مطرح خواهد شد.

روزنامه در ادامه افزوده این که این نشست بیشتر جنبه امنیتی خواهد داشت یا اقتصادی، تا حد زیادی باعث "سر در گمی" در اذهان عمومی شده است. نویسنده افزوده افرایش "ابهامات" در باره موضوع های مورد بحث در نشست می تواند امیدواری ها به نتایج آن را کاهش دهد.