کمک‌های آمریکا به افغانستان چگونه مصرف شده است؟

مقامهای افغان می گویند کمک های آمریکا به افغانستان از سال ۲۰۰۲ به ۲۳ میلیارد دلار رسیده و تا سه سال دیگر این آمار به ۴۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

آمریکا بزرگترین کشور کمک کننده افغانستان است و بخش اعظم کمک های آن کشور به افغانستان از طریق نهادهای آمریکایی در این کشور مصرف شده است.

مقامهای افغان گفته اند که از مجموع پولهایی که آمریکا به افغانستان کمک کرده تا حال حدود یک میلیارد دلار آن از طریق بودجه ملی افغانستان به مصرف رسیده است.

به گفته آنها این کمک ها شامل کمک های غیرنظامی آمریکا به افغانستان می شود.

عزیز شمس، سخنگوی وزارت مالیه (دارایی) افغانستان گفت: "تعهدات شفاهی آمریکا از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳ مجموعاً ۳۸ میلیارد دلار است و تعهد کتبی از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ به ۲۸.۳ میلیارد دلار می رسد. آنچه که از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ پرداخت شده ۲۳.۴ میلیارد دلار است که از طرف آمریکا برای بازسازی افغانستان مصرف شده است."

آقای شمس گفت که بخشی از این کمک ها، که به بیش از ۱۲ میلیارد دلار می رسد، در نشست های بین المللی در باره خصوص افغانستان، مانند کنفرانس های توکیو (۱۳۸۱)، برلین (۱۳۸۳)، لندن (۱۳۸۵) و پاریس (۱۳۸۶) از سوی آمریکا اعلام شد.

به گفته او، بر سر بخشی از کمک های آمریکا به افغانستان در نشست هایی خارج از این نشست ها توافق شده است.

ظرفیت پائین کاری در ادارات دولتی افغانستان، کشور های کمک کننده، از جمله آمریکا را واداشت تا پول های وعده شده خود به افغانستان را از طریق نهادهای آمریکایی به مصرف برساند.

سازمان توسعه بین المللی آمریکا (USAID) نهادی است که بخش اعظم برنامه های عمرانی و بازسازی مبتنی بر کمک های آمریکا را به اجرا گذاشته است.

ارزش مجموعی برنامه هایی که به وسیله این سازمان در افغانستان به اجرا گذاشته است، به گفته سفارت آمریکا در کابل، به حدود ۱۲ میلیارد دلار می رسد.

عزیز شمس، سخنگوی وزارت مالیه افغانستان گفت که آمریکا متعهد شده تا از مجموع این کمک ها تنها حدود یک میلیارد دلار را از طریق بودجه حکومت افغانستان به مصرف برساند.

آقای شمس گفت: " کمک های آمریکا که از طریق بودجه دولت افغانستان و صندوق بازسازی افغانستان از سال ۲۰۰۲ به این سو پرداخت شده، ۵۴۷ میلیون دلار است و به صندوق مبارزه با مواد مخدر ۱۰ میلیون دلار کمک شده است. این پول ها پرداخت واقعی اند."

او افزود: "یک تعهد دیگر نیز در مورد بودجه توسعه ای و عادی افغانستان موجود است که این تعهد ۵۵۲ میلیون دلار برای پنج سال آینده است. در این مورد تعهد کتبی و رسمی صورت گرفته ولی هنوز پرداخته نشده است."

بزرگترین پروژه ای که از سوی آمریکا در افغانستان تا کنون حمایت مالی شده، ساختن شاهراه کابل – قندهار است که به گفته مسئولان وزارت مالیه افغانستان، ۳۵۰ میلیون دلار هزینه برداشته است.

Image caption بسیاری از افغانها می گویند با وجود کمک های میلیاردی به افغانستان، تغییر چندانی به وضعیت زندگی آنها پدید نیامده است

اما آمریکا کشوری است که بزرگترین کمک ها را در بخش های نظامی و در ماموریت مبارزه با تروریسم در افغانستان به مصرف رسانده است.

اخیراً بارک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، از کنگره این کشور خواسته است تا ۳۳ میلیارد دلار را برای هزینه سی هزار سرباز آمریکایی که امسال به افغانستان فرستاده شده اند، تصویب کند.

بر اساس گزارش ها، از زمان آغاز ماموریت آمریکا علیه گروه القاعده پس از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، سنای آمریکا ۳۴۵ میلیارد دلار را برای ماموریت نظامی در افغانستان تصویب کرده است.

این که مصرف نظامی آمریکا در آینده در چه حدی خواهد بود، روشن نیست، رئیس جمهور اوباما گفته است که در ماه جولای سال آینده روند خروج تدریجی نیروهای کشورش را از افغانستان آغاز خواهد کرد.

مطالب مرتبط