تاکید بایدن بر جدول زمانی عقب نشینی از افغانستان

جو بایدن
Image caption جو بایدن می گوید عقب نشینی مطابق برنامه آغاز خواهد شد

جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا گفت خروج ارتش از افغانستان سال دیگر آغاز خواهد شد اما ممکن است در ابتدا تنها چند هزار نفر تخلیه شوند.

آقای بایدن روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا گفت هنوز زود است که درباره موفقیت افزایش نیرو در افغانستان قضاوت کرد.

تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان طی چند هفته آینده به 150 هزار نفر خواهد رسید.

دولت اوباما تصمیم گرفته تعداد نیروهای خود را در افغانستان افزایش دهد و پس از تضعیف طالبان خروج از این کشور را در ژوئیه سال 2011 آغاز کند.

برخی جمهوریخواهان که از حزب رقیب آقای اوباما هستند می گویند اگر طالبان مطمئن باشد که بزودی ارتش آمریکا از افغانستان خارج می شود امکان شکست دادنش کمتر خواهد بود.

برخی دیگر از مقام های آمریکایی گفته اند که روند عقب نشینی از افغانستان بستگی به اوضاع این کشور در سال آینده دارد.

اما آقای بایدن گفت عقب نشینی مطابق برنامه آغاز خواهد شد اما ممکن است در ابتدا چند هزار نفر کمتر یا بیشتر خارج شوند.

جو بایدن در واکنش به اظهارات تحقیر آمیز ژنرال مک کریستال فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در افغانستان علیه او و سایر مقام های کاخ سفید گفت به هیچ وجه آن را در مورد خود توهین آمیز ندانسته است.

ژنرال مک کریستال ماه گذشته در مصاحبه با مجله رولینگ استون رهبری باراک اوباما را زیر سوال برد، وانمود کرد جو بایدن را نمی شناسد و ژنرال جیم جونز مشاور امنیت ملی کاخ سفید را به تمسخر گرفت.

رئیس جمهور آمریکا بلافاصله او را احضار و ژنرال دیوید پتریوس را به جای وی منصوب کرد.

جو بایدن گفت ژنرال مک کریستال از اظهاراتش متاثر بوده و عذرخواهی کرده است، اما شش ژنرال چهار ستاره گفته بودند که او باید برود.

مطالب مرتبط