انتظارات دولت افغانستان از کنفرانس بین‌المللی کابل

تا بیش از ۱۲ ساعت دیگر کابل میزبان کنفرانس بزرگ بین‌المللی در باره مسائل عمدتاً امنیتی و اقتصادی خواهد بود.

این نشست در نوع خود بزرگترین همایش بین‌المللی است که در شهر کابل برگزار می‌شود. نمایندگان بلندپایه حدود ۷۰ کشور و سازمان بین‌المللی در این اجلاس حضور خواهند داشت.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، میگویل انگل موراتینوس، وزیر خارجه اسپانیا، منوچهر متکی، وزیر ایران و وزیران خارجه شماری از دیگر از کشورهای کمک کننده در این نشست حضور خواهند داشت.

دولت افغانستان توقع دارد که در این کنفرانس حمایت جامعه جهانی را در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، حکومتداری و گفتگو با مخالفان مسلح جلب کند.

پس از کنفرانس‌های، توکیو، پاریس و لندن اجلاس کابل چهارمین کنفرانس بزرگ بین‌المللی در مورد افغانستان است.

پس از فروباشی رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ این نخستین بار است که چنین کنفرانسی در پایتخت افغانستان و به میزبانی حکومت این کشور برگزار می‌شود.

Image caption دی میستورا: در این کنفرانس سخنان مهمی از جمله افغانیزه شدن و انتقال مسئولیت به افغان‌ها نیز گفته خواهد شد

عمر زاخیلوال، وزیر مالیه (دارایی) افغانستان می‌گوید که هدف از برگزاری این کنفرانس جلب حمایت جامعه جهانی در عرصه‌های مختلف، از جمله حکومتداری خوب، توسعه اقتصادی در افغانستان و گفتگو با مخالفان مسلح است.

آقای زاخیلوال گفت: "آجندای (دستور کار) این کنفرانس این است که حکومت افغانستان در چند بخش مهم از جمله اقتصاد، حکومتداری، امنیت، مصالحه با مخالفین مسلح و همکاری‌های منطقه‌ای طرح‌هایی را به کنفرانس ارائه خواهد کرد و می‌خواهد که حمایت جامعه جهانی را در این زمینه‌ها جلب کند."

دولت افغانستان انتظار دارد که نمایندگان کشورهای کمک کننده در این کنفرانس در عرصه‌های تقویت ارتش و پلیس این کشور حمایت گسترده خود را اعلام کنند تا این نیروها در چهار سال آینده بتوانند رهبری عملیات نظامی بر ضد شورشیان به عهد بگیرند.

دولت افغانستان همچنین توقع دارد که جامعه جهانی از طرحهای توسعه ای این کشور در زمینه های آموزش و پرورش، زراعت، استخراج معادن، تولید انرژی و راهسازی در کنفرانس کابل حمایت کند.

در ظرف نه سال گذشته انتقادهای مقامهای دولت افغانستان این بود که تنها ۲۰ درصد کمک‌های خارجی از طریق بودجه ملی این کشور و هشت درصد دیگر آن توسط سازمانها و نهادهای مختلف متعلق به کشورهای کمک کننده در این کشور به مصرف رسیده است.

افغانستان انتظار دارد که در این اجلاس توافق صورت گیرد تا پس از این بخش عمده کمک‌های خارجی در زمینه توسعه و باز سازی، از طریق بودجه ملی این کشور به مصرف برسد و دولت این کشور نقش بزرگتری را در این زمینه داشته باشد.

در این کنفرانس همچنین در باره طرح حکومت افغانستان در زمینه مصالحه با گروه های مسلح مخالف دولت و بازگرداندن آنها به زندگی عادی نیز گفتگو خواهد شد.

از خواسته‌های دیگر حکومت افغانستان این است که پس از این در عرصه‌های مختلف به حکومت این کشور صلاحیت های بیشتر داده شود - - چیزی که به گفته استفن دی مستورا، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل به افغانستان، در کنفرانس کابل روی آن بحث خواهد شد.

آقای دی میستورا گفت: "پیام‌ها و حرف‌های کلیدی که برای آغاز یک مرحله جدی در مورد واگذاری مسئولیت‌های بیشتر به افغان‌ها در این کنفرانس ارائه خواهد شد و جامعه جهانی انتظار شنیدن آن را دارد، این است: تجدید تعهد حکومت افغانستان برای خود افغان‌ها، دیگر این که این کنفرانس تعهد کمک‌های مالی نیست، اما اگر کشوری تعهد کمک به افغانستان می‌کند، ما از آن استقبال می‌کنم. همچنین در این کنفرانس سخنان مهمی از جمله افغانیزه شدن و انتقال مسئولیت به افغان‌ها نیز گفته خواهد شد."

هرچند برخی‌ها برگزاری کنفرانس بین‌المللی کابل را تلف کردن وقت خوانده و گفته‌اند که این نشست هم مانند کنفرانس‌های مشابه، که در گذشته برگزار شده است، دست‌آورد بزرگی برای افغانستان نخواهد داشت.

Image caption "با برگزاری این کنفرانس و تغییراتی که پس از کنفرانس رخ می‌دهد، دو باره فضای اعتماد میان ملت و حکومت فراهم می‌شود"

اما اشرف غنی‌احمدزی، یکی از مسئولان اصلی ستاد برگزاری این کنفرانس می‌گوید این کنفرانس می تواند به کاهش بی اعتمادی مردم نسبت به دولت و ایجاد تغییر در زندگی مردم موثر واقع شود.

آقای احمدزی گفت: "با برگزاری این کنفرانس و تغییراتی که پس از کنفرانس رخ می‌دهد، دو باره فضای اعتماد میان ملت و حکومت فراهم می‌شود."

کشورهای کمک کننده نیز انتظاراتی دارند. یکی از انتظارات آنها این است که دولت این کشور باید در زمینه مبارزه با فساد اداری کارهای جدی تری انجام دهد - - چیزی به باور بسیاری از منتقدان دولت افغانستان هنوز نیازمند انجام کارهای زیادی است.

حالا دولت افغانستان امیدوار است که با اجرای طرحهایی که به شرکت کنندگان کنفرانس بین‌المللی کابل ارائه می‌کند، بتواند مشکلات را در این کشور کاهش دهد و تغییرات مثبتی را در وضعیت زندگی مردم وارد کند.

مطالب مرتبط