کنفرانس کابل؛ دستاورد بزرگ برای دولت افغانستان؟

Image caption آقای کرزی گفت که خوشحال است که پیشنهادهای او در این نشست پذیرفته شد

کنفرانس کابل با صدور اعلامیه ای در حمایت از برنامه های دولت افغانستان در زمینه های امنیتی و اقتصادی به کار خود پایان داد.

این کنفرانس با حضور حدود ۴۰ وزیر خارجه، از جمله هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، و تعدادی دیگر از مقامات برگزار شد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، اندرس فو راسموسن، دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی ( ناتو)، و شماری از سازمان های بزرگ بین المللی هم در این نشست شرکت داشتند.

نشست کابل به ریاست حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل برگزار شد.

چگونگی مصرف کمک های بین المللی، تقویت ارتش و پلیس افغانستان، مصالحه با شورشیان و حمایت از برنامه های دولت افغانستان در زمینه بازسازی و توسعه اقتصادی، از مهمترین موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

آقای کرزی در نشست خبری که در پایان این کنفرانس با حضور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل داشت، به خبرنگاران گفت که خوشحال است که جامعه جهانی پیشنهادهای دولت او را در این نشست پذیرفت.

انتقال مسئولیت های امنیتی؟

در اعلامیه ای که در پایان این کنفرانس صادر شد، بر حمایت از برنامه های دولت افغانستان در زمینه های امنیتی و اقتصادی اشاره شده است.

Image caption برگزاری کنفرانس کابل خود برای دولت افغانستان دستارود محسوب می شود

سپردن مسئولیت تامین امنیت این کشور به نیروهای افغان تا سال ۲۰۱۴ میلادی، از پیشنهادهای اصلی آقای کرزی در این نشست پیرامون مسائل امنیتی بود. او همچنین گفت که تا اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی باید نیروهای ارتش افغانستان تا ۱۷۰ هزار و نیروهای پلیس این کشور تا ۱۳۴ هزار تن افزایش یابد.

اما ژنرال امرالله امان، کارشناس مسائل نظامی و امنیتی، به این باور است که از یک سو جامعه جهانی در عمل تلاشی برای تقویت نیروهای مسلح افغانستان نمی کنند و از سوی دیگر مدیریت امور امنیتی و دفاعی این کشور در حدی نیست که تونایی لازم را برای رسیدن به هدفی که آقای کرزی تعیین کرده است، داشته باشد.

آقای امان گفت که اگر متحدان بین المللی افغانستان اراده ای برای تقویت ارتش و پلیس افغانستان می داشتند، این کار را در یک دهه گذشته انجام داده بودند، در حالی هنوز آنها به ایجاد بخش هایی از ارتش این کشور، مانند نیروهای هوایی، اصلاً توجه نکرده اند.

این ژنرال بازنشسته افزود که اگر "حسن نیت" جامعه جهانی و مدیریت سالم در نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در عمل تحقق یابد، امکان دست یافتن به انتقال مسئولیت ها از نیروهای بین المللی به نیروهای افغان تا چهار سال دیگر وجود دارد.

مسئولیت‌های اقتصادی: ۵۰ درصد

رئیس جمهوری افغانستان در زمینه اقتصادی پیشنهاد افزایش میزان مصرف کمک های اقتصادی خارجی از طریق بودجه ملی افغانستان از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد را ارایه داد. آقای کرزی گفت که آمریکا از قبل این درخواست را پذیرفته که ۵۰ درصد کمک های خود را از طریق بودجه ملی افغانستان مصرف کند.

آقای کرزی همچنین از تعهد خود برای مبارزه با فساد اداری و ایجاد دولتی که "از شایستگی، موثریت، صداقت و امتیازات لازم برخوردار باشد" سخن گفت. او افزود که دولتش به همین منظور بازنگری قانون جزا/کیفری، تقویت نهادهای نظارتی، قضایی و نهادهای ویژه مبارزه با فساد اداری را روی دست گرفته است.

سیف الدین سیحون، استاد اقتصاد دانشگاه کابل در این مورد گفت با این که ادارات دولتی افغانستان آلوده به فساد هستند و ظرفیت های کاری پائینی دارند، مصرف کمک های خارجی از طریق بودجه ملی افغانستان، به سود این کشور است.

به گفته او، تاکید دولت افغانستان بر تمرکز بر زیرساختهای اقتصادی و اهداف بلندمدت اقتصادی، برای تقویت اقتصاد افغانستان اهمیت زیادی دارد. آقای سیحون به این نظر است که نهادهای غیردولتی و سازمانهای بین المللی بیشتر به طرح های کوتاه مدت و پر هزینه توجه دارند و این به سود افغانستان نیست.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در سخنان خود از تعهد مداوم جامعه بین المللی بر حمایت از افغانستان سخن گفت و بر حاکمیت قانون در این کشور و همکاری میان جامعه بین المللی و دولت افغانستان تاکید کرد.

مصالحه با شورشیان: شرطها پا بر جاست

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفت که برگزاری نشست کابل پیام واضحی داشت و آن این که جهان در کنار افغانستان است و با گروه القاعده می جنگد. خانم کلینتون با اشاره به طرح مصالحه با شورشیان گفت که این موضوع بستگی به این دارد که آنها تا چه حدی از گروه القاعده جدا می شوند و قانون اساسی افغانستان و حقوق زنان را می پذیرند.

Image caption در باره مصالحه با شورشیان کلینتون بر جدایی آنها از گروه القاعده تاکید کرد

حفیظ منصور، از فعالان سیاسی افغانستان گفت که اصولاً در کنفرانس کابل، موضوع تازه ای در باره مصالحه با طالبان و دیگر گروه های شورشی مطرح نشد. او با اشاره به سخنان خانم کلینتون در باره پذیرش قانون اساسی و قطع روابط طالبان با گروه القاعده گفت که تعیین کردن این گونه پیش شرط ها در گذشته هم مطرح شده بود و کمکی به طرح مصالحه نکرد.

منوچهر متکی از دیگر سخنرانان این نشست بود. او از حضور نیروهای خارجی در افغانستان به شدت انتقاد کرد و گفت که حضور آنان نه تنها مشکل این کشور را کاهش نداده، بلکه بر مشکلات افزوده است. متکی از افزایش ناامنی، مواد مخدر و فقر در افغانستان به عنوان پیامدهای حضور این نیروها در این کشور یاد کرد.

پیش از این سخنان مشابه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در باره این نیروها با واکنش های تند مقامهای آمریکایی و محافل داخلی افغانستان مواجه شده بود.

حفیظ منصور از فعالان سیاسی افغانستان گفته است که سخنان انتقادآمیز منوچهر متکی هم بی پاسخ نخواهد ماند.

دستارودهای کنفرانس

با این همه، نفس برگزاری این نشست خود دستاورد مهمی برای دولت افغانستان شمرده می شود. ظرف سه دهه اخیر این نخستین نشست بزرگی است که در باره افغانستان و در داخل این کشور برگزار می شود.

از سوی دیگر پیشنهادهای دولت افغانستان تا حدودی از سوی شرکت کنندگان این نشست پذیرفته شد و این می تواند دستاورد عمده ای برای دولت آقای کرزی شمرده شود. یکی از اهداف اصلی آقای کرزی برای برگزاری این نشست در کابل، حصول توافق متحدان بین المللی اش در مورد همین پیشنهادها بوده است.

آقای کرزی در چند سال گذشته همواره تاکید داشت که کمک های خارجی باید از طریق بودجه ملی افغانستان به مصرف برسد. به گفته مقامهای افغان، پیش از این تنها بیست درصد این کمک ها از طریق بودجه ملی افغانستان مصرف می شد.

حالا اگر پیشنهاد آقای کرزی در عمل پذیرفته شود، این آمار به پنجاه درصد خواهد رسید - آماری که دولت افغانستان آن را پیشنهاد کرده بود.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هم در نشست مشترک خبری خود با حامد کرزی گفت که پس از این جامعه جهانی برنامه های خود را در مورد افغانستان مطابق نیازمندی های این کشور طرح خواهد کرد. این سخنی بود که آقای کرزی از سالها پیش انتظار شنیدن آن را داشت.

مطالب مرتبط