احتمال خروج نظامی بریتانیا از افغانستان از سال 2011

دیوید کامرون، در کنار باراک اوباما
Image caption آقای کامرون برنامه خود را در جریان سفر به واشنگتن اعلام کرد

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که روند خروج سربازان بریتانیایی از افغانستان، می تواند از سال 2011 آغاز شود.

آقای کامرون به بی بی سی گفت که در نظر دارد از برنامه آمریکا در زمینه خروج نیروهای نظامی خود از افغانستان پیروی کنداما افزود که اجرای این نظر به شرایط افغانستان بسیتگی خواهد داشت.

آمریکا قبلا اعلام کرده که برنامه خارج کردن سربازان خود از افغانستان را از ماه جولای 2011 آغاز خواهد کرد.

نخست وزیر بریتانیا نظر دولت خود در مورد خروج نظامی از افغانستان را در جریان سفر به آمریکا و پس از ملاقات با باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، ابراز کرد.

روز گذشته، کنفرانس بین المللی کابل که با شرکت دهها نفر از نمایندگان جامعه جهانی برگزار شد از طرح سپردن مسئولیت حفظ امنیت افغانستان به نیروهای داخلی این کشور تا سال 2014 حمایت کرد.

نخست وزیر بریتانیا در جواب به سوال بی بی سی که آیا کشورش در نظر دارد برنامه آمریکا را در مورد خروج از افغانستان دنبال کند، گفت: "بلی، امکان دارد. اما این مسئله باید بستگی به شرایط داشته باشد. به هر اندازه که بتوانیم مسئولیت ولایات و ولسوالی های افغانستان را به خود افغانها واگذار کنیم، به همان اندازه می توانیم سربازان خود را (از افغانستان) خارج کنیم. "

آقای کامرون گفت: "من نمی خواهم انتظارات را در این زمینه بالا ببرم، چون انتقال مسئولیت به نیروهای افغان باید وابسته به این باشد که وضعیت امنیتی (افغانستان) چگونه خواهد شد."

نخست وزیر بریتانیا در عین حال تاکید کرد که نیروهای نظامی این کشور قطعا بعد از 2015 در افغانستان حضور نخواهند داشت.

اعلام طرح آمریکا در مورد آغاز خروج نیروهای نظامی از افغانستان در سال آینده، انتقادهایی را در پی داشته است.

تحلیلگران می گویند تعیین چنین جدول زمانی مشخصی در این زمینه آنهم در شرایطی که وضعیت امنیتی افغانستان بهبود نیافته، می تواند به تقویت موضع و روحیه شورشیان مسلح مخالف دولت افغانستان منجر شود.

به باور تحلیلگران افغان و بین المللی، نیروهای ملی افغانستان هنوز هم به زمان و هزینه بیشتری نیاز دارند تا بتوانند مسئولیت امنیت سراسر افغانستان را به تنهایی برعهده بگیرند.

مطالب مرتبط