آمریکا سه عضو 'شبکه حقانی' و طالبان را تحریم کرد

جلال الدین حقانی
Image caption جلال الدین حقانی، فرمانده سابق گروه حقانی، از طالبان حمایت می کرد

دولت آمریکا برادر رهبر 'شبکه حقانی' و دو مقام ارشد طالبان را به اتهام جمع آوری کمک های مالی برای عملیات "تروریستی" و فعالیت های شورشیان در افغانستان تحریم کرده است.

این در حالیست که برخی مقام های ارشد کنگره به تازگی خواهان "تروریست" اعلام شدن شبکه حقانی توسط دولت آمریکا و اقدام نظامی علیه نیروهای آن در پاکستان شده اند.

وزارت خزانه داری ایالات متحده پنجشنبه (۲۲ ژوئیه) با صدور بیانیه ای، اسامی نصیرالدین حقانی، گل آقا اسحاق زی و امیر عبدالله را به فهرست تحریم های خود افزود.

نصیرالدین حقانی، برادر سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانیست که یکی از حامیان مهم شورشیان طالبان به شمار می آید.

سراج الدین حقانی پس از پدرش جلال الدین، فرماندهی جنگجویان این گروه را برعهده گرفت و بر اساس گزارش ها، با نیروهایش در منطقه قبیله نشین وزیرستان شمالی در پاکستان مستقر است.

شبکه حقانی متهم است که با سازمان اطلاعات پاکستان (آی اس آی) و القاعده ارتباط دارد و نقش مهمی در حملات طالبان علیه دولت افغانستان و نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا ایفا می کند.

پاکستان بارها اتهام ارتباط با شورشیانی که علیه نیروهای بین المللی و دولت افغانستان فعالیت دارند را رد کرده است.

مقام های خزانه داری آمریکا از گل آقا اسحاق زی به عنوان دوست کودکی ملامحمد عمر، رهبر طالبان یاد کرده اند و می گویند که در بلوچستان پاکستان برای عملیات انتحاری شورشیان زکات جمع آوری کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین برادر رهبر شبکه حقانی را متهم کرده که بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ برای شورشیان وجه نقد جمع آوری می کرده است.

به گفته این نهاد فدرال، نصیرالدین حقانی برای جمع آوری کمک های مالی در سال ۲۰۰۸ به یکی از کشورهای عرب منطقه خلیج فارس سفر کرد و در سال ۲۰۰۷ نیز به امارات متحد عربی رفته بود.

Image caption رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا نیروهای حقانی را خطر بزرگی برای نیروهای ائتلاف می داند

مقام های آمریکایی همچنین می گویند که امیر عبدالله نیز در سال های گذشته با هدف جمع آوری کمک های مالی برای شورشیان طالبان به عربستان سعودی، کویت، لیبی و امارات متحده عربی سفر کرده است.

آمریکا دولت های این کشورهای متحد و دوست خود را به ارتباط با سه فرد تحریم شده متهم نکرده است.

روزنامه نیویورک تایمز هفته گذشته گزارش داد که ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده آمریکایی نیروهای بین المللی در افغانستان، خواهان تروریست اعلام شدن شبکه حقانی شده است.

سناتور دموکرات، کارل لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا، نیز اخیرا موضوع قرار گرفتن شبکه حقانی در فهرست گروه های تروریستی وزارت امور خارجه آمریکا را مطرح کرده است.

این عضو ارشد کنگره روز ۱۳ ژوئیه به خبرنگاران گفت که در سفر اخیرش به پاکستان از مقام های این کشور خواست که در خاک خود برای شبکه حقانی "پناهگاه امن" فراهم نکنند و با آمریکا برای حمله به جنگجویان این گروه همکاری کنند.

بر اساس گزارش ها، سال گذشته پیش از حمله ارتش پاکستان به مواضع برخی طرفداران طالبان در مناطق قبیله نشین، این ارتش ابتدا با شبکه حقانی به توافق رسیده بود که به نیروهای حقانی که اکثرا از قوم پشتون هستند، حمله نخواهد کرد.

ریچارد هولبروک، نماینده ارشد آمریکا در امور پاکستان و افغانستان روز ۱۴ ژوئیه در جلسه علنی کمیته روابط خارجی سنا، شبکه حقانی را گروهی "نفرت انگیز" خواند و آن را یکی از گروه هایی دانست که به نیروهای آمریکایی و ائتلاف در افغانستان حمله می کنند.

مرکز اصلی شبکه حقانی در گذشته ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان بود، اما در پی سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ بیشتر نیروهای آن به وزیرستان شمالی در پاکستان پناه برده اند.

جلال الدین حقانی در دهه ۱۹۸۰ با اشغال افغانستان توسط ارتش اتحاد جماهیر شوروی سابق مبارزه کرد و پس از بروز جنگ داخلی در این کشور، به گروه طالبان پیوست.

مطالب مرتبط