روزنامه های کابل: شنبه ۲ اسد

اجرایی کردن مصوبات کنفرانس کابل، از مهمترین موضوع های روزنامه های چاپ امروز کابل است.

این نشست روز ۲۹ سرطان/تیر با حضور وزیران خارجه و مقامهای ارشد بیش از ۷۰ کشور و سازمان بین المللی در کابل برگزار شد. انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای افغان و مصرف ۵۰ کمک های خارجی از طریق بودجه ملی افغانستان، از مهمترین مسائلی بود که در این نشست بر سر آنها توافق شد.

راه نجات در مطلبی نوشته که اجرایی کردن مصوبات کنفرانس کابل "منوط به همکاری های منطقه ای است". به نظر روزنامه، انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای افغان تا سال ۲۰۱۴ "صرفاً مربوط به دولت افغانستان نیست، بلکه یک مسئولیت جهانی و منطقه ای است".

راه نجات در مطلب دیگری با اشاره به توافق متحدان بین المللی افغانستان در باره مصرف ۵۰ درصد کمک های خارجی از طریق بودجه ملی افغانستان، نوشته که "مصرف درست کمک ها مستلزم ظرفیت سازی است".

روزنامه به نقل از کارشناسان نوشته که بیشتر نهادهای دولتی در سال گذشته نتوانستند بودجه خود را مصرف کند و اگر این وضعیت تغییر کند و ظرفیت های کاری این نهادها بالا برده شود، هم اعتماد جامعه جهانی افزایش می یابد و هم وضعیت زندگی مردم بهبود خواهد یافت.

اراده با اشاره به پاسخ مثبت شرکت کنندگان کنفرانس بین المللی کابل به پیشنهادهای دولت افغانستان، در تیتر اول خود نوشته که "این شما و این امتیازات، اکنون عمل کنید".

نویسنده مطلب با لحن کنایه آمیزی نوشته که دولتمردان افغان در این نشست "سخنان زیبایی" گفتند و اکنون زمان آن رسیده که به آنها جامه عمل بپوشانند. به نظر روزنامه، گام های عملی که بتوانند اعتماد شریکان بین المللی و مردم افغانستان را فراهم کنند، در چند سال گذشته از سوی مقامهای دولت افغانستان برداشته نشده اند.

به باور نویسنده اراده، در باره موثریت مصرف کمک ها از طریق بودجه دولتی شکی وجود ندارد، اما "قوانین و ساز و کارهای قدیمی" در ادارات دولتی باعث "ناهمگونی و طولانی شدن پروژه ها" می شود. روزنامه همچنین فساد در نهادهای دولتی را باعث کاهش شفافیت در کارها دانسته و افزوده که با وجود افراد "غیرمتخصص، غیرمتعهد و فاسد" در این ادارات، امکان مبارزه با فساد هم وجود ندارد.

روزنامه افغانستان هم در سرمقاله خود این پرسش را با لحن کنایه آمیزی مطرح کرده که "آیا منابع فساد کشف خواهد شد؟" روزنامه به نقل از برخی گزارش ها نوشته که سالانه بیش از سه و نیم میلیارد دلار از طریق فرودگاه کابل به خارج از کشور منتقل می شود. به نظر روزنامه، کشف منابع فرستنده این پولها به مبارزه با فساد کمک خواهد کرد.

به نوشته روزنامه، دولت افغانستان تا همین چند سال پیش تلاش داشت تا فساد در ادارات دولتی را "پنهان نگه دارد و توجیه کند، ولی نفوذ فساد در تاریکترین زوایای موسسات داخلی و خارجی، موضوع را چنان آفتابی کرد که دیگر نه دولت و نه جامعه جهانی توانایی مخفی نگه داشتن آنها نداشتند".

نویسنده روزنامه افغانستان در ادامه نوشته که تحت فشارهای دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، موضوع مبارزه با فساد در افغانستان اهمیت پیدا کرد، این در حالی است که دولت همواره گفته که جامعه جهانی با دادن اختیارات گسترده به نهادهای خارجی، زمینه سوء استفاده های بزرگ مالی را فراهم می کند.

هشت صبح اعمال تحریم علیه سه عضو ارشد شبکه سراج الدین حقانی و گروه طالبان از سوی آمریکا را نوعی "فشار ملایم" علیه دولت پاکستان دانسته است که به نظر روزنامه، از این گروه ها حمایت می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا پنجشنبه (۲۲ ژوئیه) با صدور بیانیه ای، اسامی نصیرالدین حقانی، برادر سراج الدین حقانی، گل آقا اسحاق زی و امیر عبدالله را به اتهام جمع آوری کمک به این گروه ها به فهرست تحریم های خود افزود.

هشت صبح انتقاد کرده که در اعمال تحریم ها علیه این افراد به دولت پاکستان و سازمان اطلاعات ارتش این کشور، آی اس آی، هیچ اشاره ای نشده است، در حالی که به باور نویسنده، این گروه در "سایه حمایت" دولت پاکستان پناه گرفته اند.

این روزنامه همچنین اعلام تحریم علیه این سه تن را علیرغم درخواست حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای حذف اسامی رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل دانسته است. به نظر نویسنده، این موضوع اختلاف نظر میان مقامهای آمریکایی و دولت افغانستان را نشان می دهد.