ژنرال رودریگز: دشمن ما، دشمن مردم افغانستان است

ژنرال دیوید رودریگز
Image caption این ژنرال سه ستاره آمریکایی فرمانده شماره دو ارتش آمریکا در افغانستان است

ژنرال دیوید رودریگز، فرمانده نیروهای مشترک ناتو در افغانستان و فرد شماره دو ارتش آمریکا در این کشور پس از ژنرال دیوید پترائوس است.

ژنرال پترائوس در رده استراتژیک در افغانستان کار می کند و ژنرال رودریگز هم عملا فرمانده عملیات روزانه ناتو در افغانستان است. شاید هیچ کسی بیشتر از این ژنرال سه ستاره با شورشیان در افغانستان آشنا نباشد.

هارون نجفی زاده در آغاز گفتگو با آقای رودریگز، از او پرسیده است که دشمنان ناتو در افغانستان چه کسانی هستند؟

دشمن ما، دشمن مردم افغانستان است. بنا بر این، دشمن ما کسانی اند که علیه ارزشهای افغانستان می جنگند. شورشیان، جنایتکاران، افراد بانفوذ مفسد و پلیسی که به مردم درست خدمت نکند، دشمن ما و دشمن دولت افغانستان اند که ما اراده داریم آنها را شکست بدهیم.

پس تعریف شما از طالبان چیست؟

می توان تعریف های متفاوتی از طالبان ارائه داد. اما ما جنبش سیاسی را طالبان می گوییم که چند سال پیش در افغانستان حاکمیت داشتند و به حق مردم ظلم روا داشتند و از خدمت به مردم این کشور عاجز ماندند.

اما یک نسل جدیدی از طالبان هم در افغانستان و هم در خارج از این کشور دارد شکل می گیرد. خطاها و اشتباه های جامعه جهانی به وجود آمدن بعضی از این طالبان کمک کرده است. تلاش ما این است که به مردم و دولت افغانستان و نیروهای امنیتی افغان گوش بدهیم تا این خطاها را اصلاح کنیم.

شما فرمانده عملیات روزانه ناتو در افغانستان هستید، فکر می کنید که استراتژی مبارزه با شورش موثر تمام شده است؟

فکر می کنم که فایده استراتژی نو، بهبود در اجرای تمام عملیات است که با شرایط افغانستان سازگاری دارد. می دانیم که باید تمام تلاشهای مان را با برنامه های افغانستان هماهنگ کنیم. چه در مورد دادن قراردادهای پروژه ها، بخش از آن عملیات نظامی و بخش دیگر هماهنگی با مردم است.

ما بمباران هوایی را ترجیح نمی دهیم. ابتدا می خواهیم با مردم گفتگو کنیم و تامین ارتباط با مردم برای ما مهم است. باید فرهنگ مردم را در نظر بگیریم و کار موثرتر انجام دهیم.

اما برخلاف آن خشونت ها در افغانستان افزایش یافته است؟

بله قبلا هم گفته بودیم که خشونتها افزایش خواهد یافت. چون هم تعداد نیروهای افغان و هم نیروهای بین المللی افزایش یافته است. دلیل دیگر افزایش خشونت ها هم این است که ما به جاهایی می رویم که قبلا در کنترل دولت نبوده است. مثلا به مارجه رفتیم، که پرچم طالبان در آن جا بر افراشته بود و مردم کاملا تحت حاکمیت آنها زندگی می کردند که این به نفع مردم نبود.

وقتی که به چنین مناطقی می روید، انتظار جنگ را هم داشته باشید. چون این جا بخشی از مراکز اصلی دشمن است که پول آنها را تامین می کند. اما اگر طالبان از این مناطق پاک نشوند، در درازمدت به زیان افغانها است.

سناتورهای آمریکایی که به افغانستان آمده اند می گویند که ۷۰ درصد مشکل حکومتداری ضعیف است و تنها ۳۰ درصد مشکل طالبان اند. یعنی اگر شما دولت را درست کنید، مشکل طالبان هم حل خواهد شد.

بله درست است. اما در نهایت این نیروهای امنیتی اند که مشکل طالبان را حل می کنند. بنابراین، باید ترکیبی از تلاشهای نظامی وغیرنظامی سازماندهی شود. اما اینکه در چه منطقه افغانستان، چند درصد مشکل طالبان و چند درصد دیگر دولتداری ضعیف است، فرق می کند. اگر به مارجه بروید که شاید بگویند که ۷۰ درصد مشکل دولت است. در منطقه دیگر، فرق می کند. اما اگر دولت افغانستان را حمایت کنید و موثر بسازید، و اگر تلاشهای جهانی را هم هماهنگ بسازید که به مشکل کمک نکند و اگر نیروهای امنیتی خوبی به وجود بیاید، آن وقت است که مشکل ناامنی افغانستان حل خواهد شد .

مطمئنا آخرین اعلامیه ملا محمد عمر را خوانده اید که به طرفداران خود می گوید تا آخرین نفس با نیروهای خارجی بجنگید. با این وجود، فکر می کنید هنوز هم شانسی برای گفتگو با طالبان وجود دارد؟

اول من فکر نمی کنم کسانی که چنین نظریه ای دارند و از خشونت حرف می زند، دولت افغانستان با آنها گفتگو کند. سیاست صلح و آشتی که تایید شده، بسیار روشن است و شرایطی که دولت افغانستان برای ادغام مجدد شورشیان در جامعه تعیین کرده، مشخص است. طالبانی که در رده پایین می جنگند باید از دو گزینه یکی را انتخاب کنند، این بستگی به موثریت دولت دارد. اینکه آیا دولت می تواند امنیت مردم را تامین کند و اعتماد شان را به دست آورد.

دولت افغانستان از فرمانده پیشین ناتو ژنرال استانلی مک کرستال به خاطر تلاشهایش برای کاهش دادن به تلفات غیرنظامیان حمایت می کرد. برنامه فرمانده جدید، ژنرال دیوید پترائوس در این زمینه چیست؟

ژنرال پترائوس درباره تغییراتی در بخش تاکتیکی در عملیات نظامی صحبت کرده است. چون مواردی بوده که بعضی فکر کرده اند که نتوانسته اند به درستی از خودشان دفاع کنند که هیچگاه هدف این نبوده است. ژنرال پترائوس به دقت امور را زیر نظر دارد که ما به کمبودی بر نخوریم. اما تعهد او به کاهش تلفات غیرنظامی (مشابه تعهد ژنرال مک کریستال) است. در دو ماه گذشته بیش از ۲۰۰ غیرنظامی توسط طالبان کشته شده اند. اما کمتر از ۲۰ نفر توسط نیروهای خارجی و افغان کشته شده اند. این یک تغییر بزرگ است. ژنرال پترائوس تلاش دارد که کاهش بیشتری در تلفات غیرنظامیان بیاورد.

آیا شما از برنامه تشکیل پلیس محلی که مردم محل به آن ملیشه سازی می گویند، حمایت می کنید؟

در میان بسیاری از مردم افغانستان سنتی وجود دارد که مردم از خودشان دفاع کنند. این مفهوم مهمی است و افغانها به آن افتخار دارند. این فرصت را باید خلق کرد که حکومتداری محلی خوب به وجود آید، تا مردم به پا خیزند و از روستاهای خود در برابر طالبان دفاع کنند. امری که در برخی مناطق افغانستان قبلا اتفاق افتاده و مردم علیه طالبان برخاسته اند.

مطالب مرتبط