اظهارات ضد و نقیض مقامهای افغان در باره بازداشت سخنگوی پیشین طالبان

Image caption نفوذ عبدالحی مطمئن در منطقه قره باغ غزنی برای اداره محلی چالش برانگیز بوده است

مقامهای افغان در باره دستگیری شماری از فرماندهان طالبان، از جمله عبدالحی مطمئن، سخنگوی پیشین این گروه اظهارات ضد نقیضی داشته اند.

شیر خان، ولسوال/فرماندار ولسوالی (شهرستان) "اندر" در ولایت غزنی، واقع در جنوب افغانستان گفته است یک روز پیش سه فرمانده ارشد طالبان، از جمله عبدالحی مطمئن در همین ولسوالی بازداشت شدند.

به گفته آقای شیر خان، این افراد در مناطقی موسوم به "نرمی" و "تیلبه" در ولسوالی اندر در جریان عملیات نیروهای ائتلاف بازداشت شدند.

اما خیالباز شیرزی، فرمانده پلیس ولایت غزنی می گوید در جریان عملیات روز پنجشنبه، اول اسد/مرداد نیروهای ائتلاف در ولسوالی اندر، بسم‌الله معاون عبدالحی مطمئن همراه با شش تن دیگر بازداشت شدند.

آقای شیرزی گفت: "عبدالحی مطمئن دستگیر نشده و بسم الله، معاون آقای مطمئن توسط نیروهای ائتلاف دستگیر شده و شش نفردیگر هم دستگیر شده اند".

برخی کارشناسان می گویند اگر خبر دستگیری عبدالحی مطمئن، که از مقامهای ارشد فرهنگی "امارت" به رهبری ملا عمر شمرده می شد، درست باشد، این دستگیری می تواند سازماندهی فعالیت های ضد دولتی طالبان علیه نیروهای افغان و آیساف را در غزنی کاهش دهد.

به گفته این کارشناسان، آقای مطمئن تا حد زیادی در برنامه ریزی فعالیت های ضددولتی گروه طالبان در غزنی که منجر به ناآرامی این ولایت شده، نقش داشته است.

به این ترتیب اگر آقای مطمئن دستگیر شده باشد، دستگیری او دستاورد عمده ای برای نیروهای افغان و بین المللی شمرده می شود.

عبدالحی مطمئن که از ساکنان ولسوالی قره باغ ولایت غزنی است، در مدارس دینی درس خوانده و مدتی سخنگوی امارت طالبان بوده است.

آقای مطمئن در زمان امارت طالبان برای نخستین بار نشریه "طلوع افغان" را پس از مدت ها تعطیلی دوباره فعال کرد و در زمان حاکمیت این گروه عمدتاً مشغول کارهای فرهنگی بود.

او پس از سقوط رژیم طالبان در سال ۱۳۸۰ خورشیدی، مانند دیگر رهبران طالبان به فعالیت های مخفیانه پرداخت، اما گفته می شود که نفوذ خود را در زادگاهش همچنان حفظ کرد و این نفوذ او برای اداره محلی غزنی چالش برانگیز بوده است.

با این حال، افراد وابسته به گروه طالبان در غزنی گفته اند که عبدالحی مطمئن دستگیر نشده است.

مطالب مرتبط