۲۵۲ مورد خشونت با خبرنگاران افغان در ده سال اخیر

صدیق الله توحیدی، رئیس سازمان دیده رسانه ها، وابسته به موسسه نی
Image caption آقای توحیدی گفت که خبرنگاران در افغانستان احساس می کنند حمایت کننده ندارند

سازمانی موسوم به "نی" در افغانستان در گزارشی نوشته که در یک دهه گذشته در این کشور ۲۵۲ مورد خشونت، علیه خبرنگاران، از جمله ۲۶ مورد قتل صورت گرفته است.

صدیق الله توحیدی، رئیس سازمان "دیده‌بان رسانه‌ها" وابسته به موسسه نی گفت که این آمار شامل موارد خشونت علیه خبرنگاران از سال ۱۳۸۰ خورشیدی تا حال است.

علاوه بر این، در این گزارش آمده که در این مدت خبرنگاران در ۱۲ مورد زخمی، ۲۴ مورد ربوده، ۵۸ مورد ضرب و شتم، ۵۸ مورد بازداشت، ۷۱ مورد تهدید و سه مورد زندانی شده‌اند.

دیده‌بان رسانه‌ها ۵۶ درصد از این خشونت‌ها را به دولت افغانستان، ۲۶ درصد دیگر را به افراد ناشناس، ۱۶ درصد را به طالبان و ۲ درصد را هم به نیروهای خارجی نسبت داده است.

البته این گزارش از ۲۶ مورد قتل در ده سال گذشته، ۱۰ مورد آن را منسوب به گروه طالبان و ۱۶ مورد دیگر را منسوب به افراد ناشناس دانسته است. از مجموع این افراد ۱۲ نفر خبرنگار خارجی بوده اند.

در زمان حاکمیت طالبان (۸۰-۱۳۷۵) فعالیت‌های رسانه‌ای در افغانستان ممنوع بود و با فروپاشی رژیم طالبان، اداره موقت افغانستان براساس قانون مطبوعات سال ۱۳۴۶ فعالیت‌های رسانه‌ای را آزاد اعلام کرد.

این قانون در نه سال اخیر سه بار بازنگری شده و بر اساس آن صدها رسانه چاپی، ده‌ها شبکه تلویزیونی و رادیویی خصوصی در کشور به فعالیت آغاز کردند.

دولت افغانستان آزادی مطبوعات را یکی از دستاوردهای عمده خود می‌داند، اما دیده‌بان رسانه‌ها در گزارش تازه خود گفته که کار رسانه‌ای پس از سال ۱۳۸۵، زمانی که دولت منتخب در افغانستان بر سر کار بوده، با "چالش‌های خطرناکی" مواجه بوده است.

این سازمان در گزارش خود گفته است که در پنج سال اخیر هیچ سالی نبوده که "چند خبرنگار داخلی یا خارجی به دلیل کار رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی کشته نشده باشند".

دیده‌بان رسانه‌ها انتقاد کرده که نهادهای قضایی در افغانستان پرونده‌های مرتبط با خشونت با روزنامه‌نگاران را "مسکوت" گذاشته و تا حال حتی یک نفر هم به اتهام دست داشتن در این خشونت‌ها، حتی قتل خبرنگاران به دادگاه کشانده نشده است.

Image caption سازمان نی: در پنج سال اخیر هیچ سالی نبوده که خبرنگاری کشته نشود

این سازمان "عدم توجه" نیروهای تحت فرمان ناتو نسبت به تامین امنیت خبرنگاران در افغانستان را "نگران‌کننده" دانسته و از دولت این کشور هم انتقاد کرده که برای تامین امنیت خبرنگاران اقدام لازم نکرده است.

گزارش دیده‌بان رسانه ها، اتحادیه‌های صنفی خبرنگاران را هم در قبال حمایت از خبرنگاران و حقوق آن‌ها "عاجز" خوانده است.

بر اساس این گزارش، خبرنگاران در افغانستان خود را "بدون حمایت کننده" می‌دانند.

البته ناشر این گزارش افزوده که کار رسانه‌ای در افغانستان با همه این چالش‌ها همچنان ادامه دارد و این نشانه‌ای از علاقه‌مندی خبرنگاران به حرفه‌شان و "نویددهنده آینده روشن رسانه‌های آزاد" است.

به گزارش دیده‌بان رسانه‌ها، روزنامه‌نگاری در افغانستان در ده سال اخیر به رغم دشواری‌های موجود، به یکی از شغل‌های مهم و مورد علاقه بسیاری‌ها تبدیل شده است.

دیده‌بان رسانه‌ها پیش از این گزارش‌های سالانه خود را در خصوص خشونت با روزنامه‌نگاران در افغانستان منتشر می‌کرد، اما این بار اقدام به انتشار گزارش ده ساله خشونت با روزنامه‌نگاران کرده است. این نخستین گزارش ده ساله در همین زمینه است.

مطالب مرتبط