استقبال هولبروک از گفتگوی کرزی با پاکستان

ریچارد هولبروک
Image caption آقای هولبروک سعی داشته است نگرانی هند را برطرف کند

فرستاده ارشد آمریکا در افغانستان و پاکستان روز یکشنبه در مصاحبه با سی ان ان گفته است که گفتگوی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با فرمانده ارتش پاکستان به نفع منافع آمریکا در منطقه است.

ریچارد هولبروک این نگرانی ها را که آقای کرزی تلاش دارد با توجه به برنامه عقب نشینی نیروهای آمریکا دست به معامله با اسلام آباد بزند رد کرد.

او گفت که ملاقاتی در اواخر ماه مه میان حامد کرزی و ژنرال اشفق کیانی فرمانده ارتش پاکستان "اتفاقی خوب است نه بد."

آقای هولبروک گفت: "اگر دیالوگی نباشد، به جایی نمی رسیم."

به گفته او سیاست آمریکا کاهش شکاف تاریخی میان اسلام آباد و کابل از طریق تشویق دو کشور به همکاری همزمان با در نظر گرفتن منافع استراتژیک هند است.

فرستاده آمریکا گفت که این سیاست حرکتی رو به جلو دارد و افزود: "این سیاستی سخت و دشوار است. اما تنها سیاستی است که با منافع امنیتی ما در سطح بین المللی و ملی می خواند."

ژنرال کیانی روز 26 مه به دعوت ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده وقت نیروهای کمک امنیت بین المللی در افغانستان به کابل سفر کرده بود.

ناظران می گویند که بعضی از همسایگان دیگر افغانستان به ویژه هند نگرانند که مذاکرات حامد کرزی با پاکستان گامی در جهت تحقق آرزوی رئیس جمهوری افغانستان برای مذاکره با رهبران طالبان و راه دادن احتمالی بعضی آنها به دولت باشد.

واشنگتن پست گزارش داده است که دولت اوباما ریچارد هولبروک و همچنین مایک مالن رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هفته گذشته برای رفع این نگرانی ها به دهلی نو سفر کردند.

آقای هولبروک در آن سفر گفت که نمی توان بدون مشارکت پاکستان، افغانستان را ثبات بخشید.

با این حال به نوشته واشنگتن پست مقام های هندی عمیقا نسبت به انگیزه پاکستان در افغانستان بدبین هستند.

مطالب مرتبط