روزنامه های کابل: دوشنبه، ۴ اسد

سقوط منطقه برگمتال، واقع در ولایت نورستان در شرق افغانستان، در مطالب اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل، بازتاب وسیعی داشته است.

مقامهای دولت افغانستان تایید کرده اند که ولسوالی/شهرستان برگمتال روز یکشنبه، ۳ اسد/مرداد، در پی نبرد شدید میان نیروهای امنیتی و شورشیان، به دست شورشیان افتاد. مقامات عقب نشینی نیروهای امنیتی از برگمتال را "تاکتیکی" خوانده اند.

روزنامه افغان جرگه در مطلب صفحه نخست خود از قول جمال لدین بدر، والی نورستان نوشته که ۷۰۰ تن از شبه نظامیان چچنی، عرب، پاکستانی و افغان در تهاجم به منطقه برگمتال شرکت داشتند.

روزنامه به نقل از آقای بدر نوشته که نیروهای امنیتی به دلیل نرسیدن نیروهای کمکی و مهمات مورد نیاز، مجبور به "عقب نشینی تاکتیکی" شدند و منطقه به تصرف کامل طالبان درآمد.

افغان جرگه همچنین از قول والی نورستان نوشته که طالبان پس از تصرف منطقه، به روستاها رفته و به غارت دارایی مردم پرداخته، "منازل مسکونی" را به آتش کشیده اند و با غیرنظامیان به اتهام همکاری با دولت بدرفتاری می کنند.

اراده در سرمقاله خود در پاسخ به این پرسش که "چرا برگمتال بار دیگر سقوط کرد؟"، نوشته که این منطقه برای طالبان در زمینه فرستادن تسلیحات به سه ولایت شرقی و شمالی شرقی افغانستان اهمیت زیادی دارد.

به نوشته روزنامه، طالبان برای تصرف برگمتال "اهداف مختلفی" را دنبال می کنند، از جمله این که آنها قصد دارند با کنترل این منطقه هم افراد خود را در سه ولایت شرقی افغانستان تسلیح و تجهیز کنند و هم دامنه جنگ را در این منطه گسترش دهند.

به باور اراده، طالبان دو هدف دیگر هم برای تصرف برگمتال و گسترش دامنه جنگ در شرق و شمال شرق افغانستان دارند: کاستن از تمرکز عملیات ناتو در جنوب افغانستان و انحراف توجه ناتو از حضور طالبان در مناطق میرانشاه و وزیرستان شمالی در پاکستان.

باختر نوشته که پافشاری طالبان پاکستانی و افغان برای تصرف برگمتال، نشان می دهد که این منطقه برای آنها اهمیت ویژه ای دارد. به نظر نویسنده، این منطقه برای طراحان گسترش تروریسم در شرق و شمال شرق افغانستان "موقعیت استراتژیک" دارد.

به نوشته باختر، در این منطقه معادن غنی "بیروج" هم جود دارد و چوب با کیفیت خوب هم در آن جا هست. روزنامه به این نظر است که برگمتال برای طالبان اهمیت و جاذبه اقتصادی نیز دارد.

سرمقاله نویس باختر افزوده که اگر طالبان پاکستانی بتوانند نفوذ خود را بر برگمتال حفظ کنند، می توانند با قطع چوب و استخراج معادن بیروج، هم پول به دست آورند و هم پایگاهی برای خود در آن جا داشته باشند تا به مناطق وسیعی مانند، نورستان، کنر، لغمان، پنجشیر و بدخشان دسترسی داشته باشند.

هشت صبح تصرف برگمتال به دست طالبان را "پاسخی" به طرح آشتی جویانه دولت افغانستان دانسته و از قول جمال الدین بدر، والی نورستان با لحن طعنه آمیزی نوشته که "طالبان کرام" مقاومت نیروهای امنیتی را در آن جا در هم شکستند و وارد برگمتال شدند.

پیشتر از این مقامهای دولت افغانستان گفته بودند که نیروهای امنیتی از برگمتال برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در منطقه، از آن جا "عقب نشینی تاکتیکی" کرده اند.

هشت صبح نوشته که طالبان به نظر مقامات دولتی "برادران ناراضی" هستند و از آنها دعوت به دست برداشتن از "برادرکشی" و سهم گرفتن در آبادی کشور می کنند و این موضوع "انگیزه و نیت" جنگ برای "دفاع" از کشور را زیر سوال می برد.

هشت صبح نوشته این در حالی است که مایک مولن، رئیس ستاد ارتش آمریکا حضور اسامه بن لادن و ملا عمر را در پاکستان تایید کرده است. به نوشته روزنامه، طالبان با پافشاری بر مواضع خود، تمایلی به مصالحه نشان نمی دهند. به نظر نویسنده، آشتی به آنها جز "تسلیم ذلیلانه در برابر پاکستان" نتیجه دیگری ندارد.

سروش ملت از نیروهای ناتو و دولت افغانستان انتقاد کرده که نتوانسته اند امنیت را در مناطقی مانند برگمتال تامین و از تصرف آن به دست طالبان جلوگیری کنند.

به نوشته این روزنامه، نیروهای دولتی و ناتو در صورتی که بخواهند، طالبان را از این گونه مناطق بیرون می رانند، اما پس از آن از این مناطق خارج می شوند و در نتیجه این مناطق دو باره به دست طالبان می افتد.

سروش ملت در ادامه ابراز تاسف کرده که تصرف برگمتال به دست طالبان، "چندمین تجربه" نیروهای امنیتی در نوع خود است، ولی هنوز این تجربه باعث "عبرت" این نیروها نشده است.

مطالب مرتبط