'دهها غیرنظامی' در عملیات ناتو در افغانستان کشته شدند

زخمی منتسب به عملیات ناتو - ap
Image caption مقامات افغان و ناتو اطلاعاتی متفاوتی در مورد قربانیان غیرنظامی انتشار داده اند

مقامات افغان از کشته شدن دهها غیرنظامی در در جریان عملیات اخیر ناتو خبر داده اند اما نظامیان ناتو بروز این تلفات را رد کرده اند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، تایید کرده است که در عملیات نیروهای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - در افغانستان، که روز جمعه، اول اسد/مرداد ماه صورت گرفت، دست کم پنجاه و دو غیرنظامی افغان جان خود را از دست دادند.

در جریان این عملیات، محلی واقع در روستای ریگی، واقع در ولسوالی سنگین در ولایت هلمند، مورد اصابت راکت پرتاب شده از سوی نیروهای ناتو قرار گرفت که آن را به عنوان محل تمرکز شورشیان طالبان هدف قرار داده بودند.

براساس اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، تعدادی زن و کودک هم در میان قربانیان این عملیات بوده اند.

آقای کرزی وقوع این حادثه را به شدت محکوم کرده و آن را "غیرقابل قبول" خوانده است.

در مقابل، اگرچه نظامیان ناتو اجرای این عملیات را در نزدیکی روستای ریگی تائید کرده اند، اما گفته اند که تحقیقات آنان در مورد این عملیات، بروز تلفات غیرنظامی را تایید نمی کند.

در اعلامیه ناتو آمده است که عملیات نظامی که در ده کیلومتری جنوب روستای ریگی به اجرا گذاشته شد واکنشی به حمله افراد مسلح به نیروهای ناتو بوده است.

طبق این اعلامیه، نیروهای ناتو "هدف های" خود را با دقت نشانه گیری کردند و در نتیجه آن، شش نفر از شورشیان مسلح را کشتند.

ناتو می گوید که یکی از فرماندهان محلی طالبان نیز در میان کشته شدگان این عملیات بوده است.

با این حال، نظامیان ناتو گفته اند که تحقیقات مشترک خود با مقامات افغان را برای حقیقت یابی بیشتر در مورد این عملیات، ادامه می دهند.

براساس اطلاعیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، این عملیات بیشترین تلفات غیرنظامی در یک عملیات واحد را ظرف ماههای اخیر نشان می دهد.

دولت افغانستان همواره از فرماندهی ناتو خواسته است تا در اجرای عملیات نظامی، به حفظ جان غیرنظامیان توجه کنند.

کاهش تلفات غیرنظامیان از جمله تعهدات ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای ناتو و ائتلاف در زمان آغاز کار در افغانستان بود.

ژنرال پترائوس تعهد کرده است که عملیات نیروهای ناتو و شیوه های جنگی در افغانستان را به منظور جلوگیری از بروز تلفات غیرنظامی مورد بازنگری قرار دهد.

یکی از آسیب های عمده در جریان درگیری های نظامی کنونی در افغانستان بروز تلفات جانی و مالی غیرنظامی در این کشور بوده است.

غیرنظامیان از یکسو با خطرات ناشی از عملیات خشونت آمیز گروه های شورشی، از قبیل بمب گذاری و انفجارهای کنار جاده ای، مواجه هستند و از سوی دیگر، گاه جان خود را در اثر اشتباه عملیاتی نیروهای ائتلاف از دست داده اند.

مطالب مرتبط