به روز شده:  09:51 گرينويچ - سه شنبه 27 ژوئيه 2010 - 05 مرداد 1389

امنیت افغانستان

دولت افغانستان: افشای اسناد محرمانه جنگ تکان‌دهنده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت افغانستان افشای اطلاعات سری ارتش آمریکا در ارتباط با جنگ در افغانستان را "تکان‌دهنده" دانسته و بر تمرکز بر "مراکز اصلی" تروریسم تاکید کرده است.

سایت ویکی لیکس، یک سازمان غیردولتی، نود هزار سند نظامی سری را به روزنامه های نیویورک تایمز آمریکا، گاردین بریتانیا و مجله اشپیگل آلمان داده است. این اسناد، جزئیاتی از عملیات پنهانی جنگ در افغانستان ژانویه ۲۰۰۴ تا دسامبر ۲۰۰۹ را افشا می کند.

وحید عمر، سخنگوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، گفته است: "ما از این که رقم درشتی از اسناد به بیرون درز کرده است، تکان خوردیم. این خبر تکان دهنده بود."

آقای عمر همچنین گفته است: "واکنش فوری رئیس جهموری (افغانستان) این است که بیشتر اطلاعات این اسناد نو نیست، بیشتر آنها مسائلی است که در گذشته در باره آنها بحث شده و ما راجع به آنها با شرکای بین المللی خود همیشه صحبت کرده ایم."

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت که "تلاش ها برای کتمان تلفات غیرنظامیان و نقش سازمان استخبارات جمهوری اسلامی پاکستان در فعالیت های هراس‌افگنانه در افغانستان، چندان قابل تعجب و نو هم نیست".

نیروهای آمریکا

کاخ سفید می گوید این اسناد مربوط به دوران قبل از استراتژی اخیر آمریکا در افغانستان است

روزنامه نیویورک تایمز نوشته که این اسناد "حکایت از آن دارد که پاکستان به نمایندگان سازمان جاسوسی اش اجازه می دهد که مستقیما با طالبان ملاقات کنند."

دولت پاکستان اسناد منتشر شده درباره حمایت سازمان اطلاعات آن کشور از طالبان را به شدت تکذیب کرده و دفتر ریاست جمهوری پاکستان اسناد درز شده را بی اساس دانسته است.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که در این ملاقات ها تحت عنوان "جلسات محرمانه تعیین استراتژی" شبکه هایی از گروه های پیکارجو که علیه سربازان آمریکایی در افغانستان می جنگیدند "سازمان" داده می شدند و حتی "برای ترور رهبران افغانستان نقشه کشیده می شد."

وحید عمر در گفتگویی با بی بی سی گفت که دلیل این که بسیاری از این گونه نقشه کشی ها به اجرا درنیامده، "شاید عکس العمل به موقع استخباراتی و دفاعی حکومت افغانستان باشد".

'تمرکز بر مراکز اصلی تروریسم'

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که "فعالیت های تروریستی در افغانستان در بیرون از مرزهای افغانستان هم سازماندهی می شود، هم انگیزه فکری داده می شود و هم حمایت مالی می شود".

آقای عمر افزود که حامد کرزی به همین دلیل همواره در گفتگو با رهبران جهان گفته است که به هر تعداد که تروریست ها در افغانستان کشته شوند، تروریست های دیگری جای آنها می گیرند و مبارزه با تروریسم در این کشور به جایی نمی رسد.

همچنین رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی آقای کرزی در واکنش به انتشار اسناد ارتش آمریکا با صدور اعلامیه ای گفته است که باید جنگ بر مراکز اصلی تروریسم متمرکز شود.

سایت ویکی لیکس مربوط به یک سازمان غیردولتی است

مشاور امنیت ملی حامد کرزی گفته است: "این اسناد می رساند که افغانستان در مواضعش در مورد خاستگاه تروریسم و کمبودهای سیاسی و نظامی در مبارزه با آن کاملا بر حق بوده است".

مشاور امنیت ملی حامد کرزی گفته است که متحدان افغانستان در مورد "حمایت خارجی از تروریسم بین المللی، تامین پناهگاه و مراکز آموزشی و تشویق آنها بر ضد امنیت و ثبات منطقه و امنیت جهانی توجه لازم" نکرده اند."

آقای اسپنتا ضمن تاکید بر این که "مبارزه با تروریسم را باید بر خاستگاه آن متمرکز کرد"، نوشته که "داشتن سیاستی متناقض و ناروشن در برابر نیروهایی که از تروریسم به عنوان ابزار مداخله و خرابکاری در برابر دیگران استفاده می کنند، پیامد فاجعه باری داشته است."

همچنین سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در ارتباط با اطلاعاتی که در باره تلفات غیرنظامیان در افغانستان در این اسناد وجود داشته گفت که مهم این نیست که چه کسی باید متهم شود، به گفته او، مهم این است که از این اسناد در این زمینه چیزی آموخته شود.

نادر نادری، سخنگوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته که با درز کردن این اطلاعات در باره تلفات غیرنظامیان در افغانستان "شگفت زده" شده است.

آقای نادری با اشاره به آن چه که او پنهانکاری نیروهای بین المللی در باره تلفات غیرنظامیان در افغانستان خواند، به شدت انتقاد کرد و گفت چرا کسانی که خود از شفافیت و حاکمیت قانون سخن می گویند، مرتکب پنهانکاری می شوند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.