کنگره بودجه اضطراری جنگ افغانستان را تصویب کرد

Image caption بیش از صد نماینده دموکرات از اختصاص این بودجه حمایت نکردند

مجلس نمایندگان آمریکا نیز مانند مجلس سنای این کشور با اختصاص ۳۳ میلیارد دلار برای ادامه جنگ افغانستان موافقت کرده است.

مجلس نمایندگان سه شنبه (۲۷ ژوئیه) با ۳۰۸ رای موافق در برابر ۱۱۴ رای مخالف، هزینه عملیات نظامی آمریکا در افغانستان و عراق را تامین کرد.

سنا در ماه مه با اختصاص این بودجه موافقت کرده بود.

مجلس نمایندگان حدود ۳۳ میلیارد دلار به جنگ افغانستان اختصاص داده و حدود چهار میلیارد دلار هم برای پرداخت هزینه های نیروهای آمریکایی مستقر در عراق در نظر گرفته است.

واحدهای رزمی ارتش آمریکا در حال خروج از عراق هستند، اما ایالات متحد در نظر دارد که دست کم تا سال آینده بطور احتیاطی نیروهایی را در نقش "مستشاران نظامی" در عراق حفظ کند.

حداقل ۱۰۲ نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان از تامین بودجه دو جنگ حمایت نکردند، اما اکثر نمایندگان جمهوریخواه به استثنای ۱۲ نفر از آنها، به مصوبه یاد شده رای مثبت دادند.

استنی هویر، رهبر اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان، با صدور بیانیه ای از رای مثبت این مجلس استقبال کرده است.

نمایندگان کنگره تا چند روز دیگر واشنگتن را برای گذراندن تعطیلات تابستانی ترک می کنند و متحدان باراک اوباما می خواستند که بودجه جنگ های افغانستان و عراق پیش از تعطیلات تصویب شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از زمان رسیدن به قدرت در سال ۲۰۰۸ میلادی دو بار نیروهای کشورش در افغانستان را افزایش داده است که در مرحله دوم دستور اعزام سی هزار نیروی کمکی را صادر کرد.

شماری از نمایندگان لیبرال دموکرات تلاش کردند که متممی را به مصوبه بودجه اضافه کنند که در صورت تصویب دولت آقای اوباما را موظف می کرد که در ظرف ۳۰ روز تمام نیروهای آمریکا را از خاک پاکستان خارج کند، اما این متمم رد شد.

بعضی گزارش ها در ایالات متحده حاکی از توسل آمریکا در سال های گذشته به ماموران شرکت های نظامی خصوصی برای اجرای عملیات سری در پاکستان بوده است، اما مقام های آمریکا هیچگاه چنین خبرهایی از جمله بمباران شورشیان توسط هواپیماهای بدون سرنشین را تایید نکرده اند.

مطالب مرتبط