انفجار بمب در افغانستان 'بیست و پنج غیرنظامی' را کشت

نقشه نیمروز

مقامات افغان می گویند، در اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای در غرب افغانستان بیست و پنج غیرنظامی کشته شده اند.

این بمب بامداد روز چهارشنبه، 6 اسد/مرداد (28 ژوئیه) و هنگام عبور یک دستگاه اتوبوس (بس) مسافربری حامل مسافران غیرنظامی در مسیر ولایت نیمروز به کابل منفجر شد و وزارت داخله (کشور) افغانستان گفته است که در این انفجار، دست کم بیست نفر دیگر هم، که همگی غیرنظامی بودند، زخمی شده اند.

والی نیمروز به رسانه ها گفته است که وسیله انفجاری کار گذاشته در کنار جاده دقایقی پس از عبور یک کاروان خودروهای متعلق به نیروهای ناتو از این بزرگراه، و هنگام عبور اتوبوس مسافربری منفجر شد.

یک مقام محلی ولایت نیمروز در مصاحبه با بی بی سی گفته است که انفجار در بزرگراهی روی داد که عمدتا مورد استفاده غیرنظامیان است.

او گفت "دشمنان صلح در افغانستان می دانستند که یک بس (اتوبوس) تنها غیرنظامیان را حمل می کند، نه پلیس یا سربازان ارتش را."

این تازه ترین مورد از تلفات سنگین غیرنظامیان در خشونتهای افغانستان است.

روز گذشته حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، تائید کرد که پنجاه و دو غیرنظامی افغان به شمول تعادی کودک و زن در حمله اشتباهی نیروهای ناتو در ولایت هلمند کشته شده اند.

این عملیات اوایل هفته جاری به اجرا در آمد و نیروهای ناتو گفته اند که هدف حملات آنان، گروهی از شورشیان طالبان بوده است.

نهادهای حقوق بشری، طالبان، نیروهای ناتو و نیروهای افغان را در کشتن غیرنظامیان مقصر دانسته و آنان متهم کرده اند که در عملیات خود، ضوابط حفاظت از جان و مال غیرنظامیان را به طور کامل مراعات نمی کنند.

این نهادها تاکید دارند که جناح های درگیر در جنگ افغانستان باید به مسئولیت خود در جلوگیری از خسارات به جان و مال غیرنظامیان توجه جدی داشته باشند.

همزمان با افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان، تلفات سربازان خارجی در این کشور هم رو به افزایش بوده است.

برخی ناظران امور نگران هستند که با گذشت نه سال از حضور نیروهای خارجی در افغانستان، خشونتها در این کشور با گذشت هر سال بیشتر شده است.

مطالب مرتبط