پیامد های درز مدارک سری نظامی آمریکا

این هفته با درز بیش از 90 هزار مدرک سری ارتش آمریکا به رسانه ها جزئیاتی از عملیات پنهان جنگ در افغانستان افشا شده است.

این مدارک را ویکی لیکس، یک سازمان غیردولتی، به نیویورک تایمز آمریکا، گاردین بریتانیا و مجله اشپیگل آلمان ارائه کرده است.

روزنامه گاردین درز این اسناد را در تاریخ ارتش آمریکا بی سابقه خوانده است.

اسناد یاد شده از ژانویه 2004 تا دسامبر 2009 را در بر می گیرد و شامل گزارش های منتشر نشده از کشته شدن غیرنظامیان و نیز عملیات پنهان "بگیر یا بکش" کماندوهای آمریکایی علیه رهبران طالبان است.

دولت آمریکا درز این اسناد را محکوم کرده و گفته است، افشای اطلاعات محرمانه می تواند جان آمریکائیان و متحدان آمریکا را در معرض خطر قرار دهد و امنیت ملی این کشور را تهدید کند.

با وجود این مقامات آمریکایی می گویندکه این کار بر تعهد آمریکا برای تعمیق روابط با افغانستان و پاکستان و شکست دادن دشمن مشترک سه کشور اثری نمی گذارد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است که درز اسناد محرمانه درباره جنگ در افغانستان مایه نگرانی است، اما افشاکننده اطلاعات جدیدی نیست.

پاکستان که سازمان استخبارات نظامی آن بر بنیاد ای اسناد بار دیگر به تربیت، حمایت مالی، تجهیز و تسلیح طالبان متهم شده است، گزارش های درز کرده را بی اساس خوانده است.

ایران هم که متهم به کمک به شورشیان و به ویژه گروه گلبدین حکمتیار شده است، بدون اشاره مستقیم به این اسناد گفته است که از هیچ گروهی در افغانستان حمایت نمی کند بلکه از ملت افغانستان و امنیت درآن کشور حمایت می کند.

این هفته در برنامه صدای شما همین موضوع را با شنوندگان در میان می گذاریم.

برنامه صدای شما هرپنجشنبه ازساعت 6:45 تا 7:30 بعد از ظهر به وقت کابل، 2:15 تا 3:00 بعد از ظهر به وقت گرینیچ بطور مستقیم از لندن پخش می شود.

به نظر شما پیامد های انتشار این اسناد بر جنگ در افغانستان، نیرو های بین المللی و متحدان و همکاران آن ها در افغانستان چه خواهد بود؟

نظر ها و سوالات خود را می توانید روز پنجشنبه در جریان پخش برنامه صدای شما با تماس به شماره 00442078360331 با ما درمیان بگذارید.

همچنین با ارسال اس ام اس یا پیامک به شماره 00447786208888 نیزمی توانید سوال و نظر خود را مطرح کنید. یاهم به این نشانی به ما ایمیل بزنید: dari@bbc.co.uk