سیلاب ها در افغانستان ده ها قربانی گرفت

اداره مبارزه با حوادث طبیعی در افغانستان می گوید سیلاب در مناطق شمال و شرق افغانستان هفتاد نفر را کشته و شماری زیادی خانه و زمین کشاورزی را ویران کرده است.

محمد اسلم سیاس معاون این اداره به بی بی سی گفت خسارات مالی ناشی از سیلاب های اخیر در حال بررسی است و هنوز کاملا مشخص نشده اما گفت که در مجموع هفتاد و دو نفر در ولایات پروان و کاپیسا در شمال و ولایات کنر، ننگرهار و لغمان در شرق افغانستان جان خود را از دست داده اند.

سیلاب های اخیر در مناطق روستایی جاری شده آنهم در زمانی که در بسیاری از مناطق افغانستان فصل برداشت حاصلات است.

معاون اداره مبارزه با حوادث طبیعی می گوید بررسی های اولیه این اداره نشان می دهد که صدها مواشی (دام) از بین رفته و صدها جریب زمین کشاورزی و خانه ویران شده است.

او افزود در حال حاضر تیم های نجات و کمک که از سوی دولت افغانستان و شماری از سازمانهای خیریه بین المللی از جمله سازمان جهانی غدا ( W F P ) به مناطق آسیب دیده اعزام شده تا کمک های فوری را به آسیب دیدگان برساند.

آقای سیاس می گوید تیم های نجات، مواد غذایی، خیمه (چادر) آب آشامیدنی و دیگر وسایل مورد نیاز آسیب دیدگان را با خود دارند.

به گفته این مقام افغان، دولت به هریک از قربانیان، سیلاب های اخیر صد هزار افغانی معادل دو هزار دلار آمریکایی کمک نقدی کرده و به کسانی که خانه های خود را از دست داده اند نیز به صورت فوری سی هزار افغانی کمک کرده و به گفته اسلم سیاس بعد از تکمیل بررسی ها، خسارات مالی ناشی از سیلاب های اخیر، پرداخته خواهد شد.

معاون اداره مبارزه با حوادث طبیعی می گوید، احتمال جاری شدن سیلاب هنوز هم در شماری از مناطق وجود دارد و این اداره سعی می کند، کسانی را که در معرض خطر قرار دارند به مناطق امن منتقل کند و یا هم به آنها کمک کند که بتوانند از خود و اموال شان حفاظت کنند.

حوادث طبیعی تقریبا هر ساله در افغانستان قربانی می گیرد، آخرین مورد از چنین حوادث زمستان سال گذشته اتفاق افتاد که در اثر برفکوچ (بهمن) طوفان و سردی هوا در دره سالنگ دست کم 200 نفر از مسافرانی که در این دره گیر افتاده بودند جان دادند.

مطالب مرتبط