جزئیات تازه از گزارش ویکی لیکس؛ هنوز ناگفته هایی هست

اولین بار وقتی ویکی لیکس از اسناد محرمانه نود هزار صفحه ای سخن گفت و مهم ترین نکات آن به رسانه های عمومی بازتاب یافت، چیز چندان جالبی شاید به چشم نمی خورد.

هیچ یک از نکاتی که از میان این همه اسناد برجسته شده بود، تازه نبود، نه حمایت سازمان استخباراتی پاکستان از شورشیان و نه تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای آمریکایی.

اما به نظر می رسد این همه ماجرا نبود. شاید در لابلای این اسناد مواردی تازه و مهمی باشند که یا هنوز دیده نشده و یا دست کم از سوی رسانه هایی که ویکی لیکس اسناد را در اختیار آنها قرار داده منتشر نشده است.

گاردین، نیویورک تایمز و مجله اشپیگل رسانه هایی است که اسناد جمع آوری شده توسط ویکی لیکس در اختیا آنها قرار دارد.

مقام های کاخ سفید و همچنین مقام های پاکستانی از درز این اسناد به رسانه ها نا خشنود شدند ولی فورا گفتند حاوی نکات تازه ای نیست. اما چاپ یک گزارش تازه در روزنامه گاردین نشان می دهد که دست ویکی لیکس خیلی هم خالی نیست.

در این گزارش از طرح ناکام هواپیما ربایی در فرودگاه کابل پرده برداشته شده است. طرح شبیه هواپیما ربایی یازدهم سپتامبر که اگر موفقیت آمیز اجرا می شد معلوم نبود از شهر کابل چه باقی می ماند.

گاردین در شماره چاپ امروز( 30 ژوئیه) نوشته که القاعده برنامه حمله مشابه یازده هم سپتامبر بر کابل را طرح ریزی کرده بود.

بر اساس این گزارش، ایمن الظواهری، فرد شماره دوم شبکه القاعده به گروه 22 نفری این شبکه دستور داده بود که یک هواپیما یا بیشتر از آن را از فرود گاه هوایی کابل ربوده و اهداف مهم در این شهرها را هدف قرار دهند.

مقر ریاست جمهوری افغانستان، مرکز فرماندهی نیروهای ناتو در کابل، سفارت های آمریکا و بریتانیا و همچنین هتل آریانا که در آن سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA مستقر است اهدف اصلی این طرح نا فرجام بودند.

بر اساس گزارش گاردین، جزییات این توطیه در ماه مارچ سال 2009 توسط افسران استخباراتی ثبت شده است.

در این گزارش گفته شده که برخی از ژنرال های پاکستانی و افغان در این توطئه دست داشته اند و یک خلبان افغان نیز ماموریت این امر را به عهده داشت که باید برای هواپیماربایان کارت شناسایی جعلی تهیه کند.

هواپیماربایان حملات یازدهم سپتامبر در مدرسه هوایی آریزونا و فلوریدای آمریکا آموزش دیده بودند، در حالیکه به نوشته گاردین قرار بود به طراحان هوا پیما ربایایی در کابل در یک مزکز آموزش خصوصی در شهر کراچی پاکستان آموزش داده شود. این افراد دره سوات پاکستان نیز برای مدتی در یک مدرسه درس خوانده اند.

این شبکه 22 نفری که همه عضویت القاعده را داند، شامل شهروندان پاکستانی، عرب، چچن و ازبک هستند که همه شناسنامه جعلی افغانستان را با خود دارند.

بر اساس گزارش سری که روزنامه گاردین از آن نقل قول کرده، برنامه چنین طرح شده بود که این افراد به تاریخ مشخصی وارد افغانستان خواهند شد و تلاش خواهند کرد به منظور ورود به فرودگاه کابل ویزای روسیه، چین و ایران را به دست آورند و به دنبال آن به هواپیماربایی اقدام کنند.

این گزارش سری که عنوان C3 دارد، به این معنی است که منبع گزارش نسبتا قابل اعتماد است و اطلاعات آن احتمالا دقیق است.

چنین جزئیاتی نشان می دهد که برخلاف گزارشهای رسمی که قبلا از سوی مقام های غربی در مورد القاعده منتشر شده بود، این سازمان هنوز برای انجام عملیاتی بزرگ برای ضربه زدن به آمریکا و غرب تلاش می کند.

مطالب مرتبط