نشریات کابل: شنبه 9 اسد

جاری شدن سیلابها در افغانستان، برخورد دولت افغانستان با رسانه های خصوصی، و نقش پاکستان در "حمایت" از طالبان، مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه دولتی اراده به جاری شدن سیلابها در مناطق مختلف افغانستان پرداخته و ادارات و نهادهای مسئول را به کوتاهی در کمک رسانی به قربانیان این حوادث متهم کرده است.

این روزنامه نوشته که جاری شدن سیلاب در این فصل سال، امر طبیعی است، اما آنچه در افغانستان غیرطبیعی است، واکنش دیرهنگام مقامات مسئول در این راستا است.

اراده نوشته که کمک رسانی به قربانیان و آسیب دیدگان چنین حوادث، می تواند از بزرگی بحران بکاهد، اما نویسنده ادعا کرده است که مدتی پس از جاری شدن سیلاب در ولایات مختلف افغانستان، مقامات در کابل از بروز این حوادث اصلا آگاهی نداشتند.

روزنامه چراغ اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را در مورد تلویزیون های خصوصی این کشور به نقد و بررسی گرفته است.

آقای کرزی اخیرا در واکنش به مسدود کردن یک تلویزیون خصوصی در کابل گفت، با رسانه های که با پخش برنامه های مخالف وحدت ملی افغانستان دست به "خیانت ملی" می زنند، برخورد تند خواهد کرد.

روزنامه چراغ نوشته است که کاربرد اصطلاحاتی چون "وحدت ملی، حاکمیت دولتی و منافع ملی" در برخورد با رسانه ها، برای روزنامه نگاران افغانستان نگران کننده است.

این روزنامه نوشته است که "استفاده ابزاری" از چنین واژه ها همواره به ضرر آزادی بیان بوده و "به راحتی به مراد اربابان قدرت تغییر معنی و کاربرد یافته است."

چراغ نوشته است: "اگر منظور از خیانت ملی، ایستادگی در برابر برنامه هایی است که کلید مقدرات و سرنوشت کشور و مردم را بار دیگر بدست نظامیان پاکستانی می سپارد، این اتهام را رسانه ها قبول دارند و به آن می بالند؛ اگر هدف از ضربه زدن به وحدت ملی، افشاسازی معاملات پنهانی است که مردم افغانستان را یکبار دیگر لگدمال آمال ضد انسانی طالبان می سازد، رسانه های آزاد این اتهام را قبول دارند."

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود از سیاست های پاکستان در قبال افغانستان انتقاد کرده و نوشته که "همکاری" پاکستان با طالبان، در حدی است که هیچ کشوری نمی تواند از آن انکار کند.

این روزنامه در همین رابطه، به موضعگیری اخیر نخست وزیر بریتانیا در قبال پاکستان اشاره کرده و نوشته که حتی بریتانیا که تا حالا همواره تلاش داشت در مورد پاکستان چنین حرفی نزند، اینبار با صراحت گفت که پاکستان باید در زمینه مبارزه با تروریسم و حمایت از طالبان، موضع خود را مشخص کند.

روزنامه ماندگار اما در ادامه مطلب، از دولت افغانستان نیز انتقاد کرده که در مبارزه با "مداخلات" پاکستان در امور این کشور، تنها به سر دادن "شعار" بسنده کرده و موضعگیری جدی در این راستا ندارد.

روزنامه آرمان ملی نوشته است که در زمینه جنگ یا صلح با مخالفان مسلح دولت افغانستان، نظر واحدی میان جامعه جهانی و مقامات افغانستان وجود ندارد.

این روزنامه نوشته که آمریکا در نظر دارد شبکه حقانی و شورای کویته را در فهرست سیاه وزارت خارجه خود قرار دهد، اما در عین زمان، نویسنده به نقل از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نوشته که فهرست سیاه آمریکا، برای دولت افغانستان مهم نیست.

این روزنامه نوشته که آقای کرزی تاکید دارد که برخورد دولتش با طالبان، مطابق به تصامیم جرگه مشورتی صلح کابل خواهد بود و موجودیت فهرست سیاه آمریکا در این رابطه نمی تواند مانع مذاکرات شود.

نویسنده آرمان ملی نوشته که موجودیت چنین اختلاف نظرها میان افغانستان و آمریکا، به ایجاد درز میان این دو جناح کمک کرده و در نهایت، دورنمای صلح و ثبات در افغانستان را آسیب می زند.