نشریات کابل: سه شنبه 12 اسد

تلفات غیرنظامیان در افغانستان، چگونگی ادامه حضور نیروهای خارجی در این کشور و انتخابات پارلمانی، مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه چراغ، سرمقاله خود را به حمله انتحاری روز گذشته در قندهار که باعث کشته شدن پنج کودک شد، اختصاص داده و این حمله را محکوم کرده است.

این روزنامه پرسیده که با وجود ادامه کشتار غیرنظامیان از سوی افراد مربوط به گروه طالبان، چرا افغانها به خود جرات نمی دهند تا علیه "ترویستها" و طالبان حداقل تظاهرات کنند؟

چراغ نوشته که خشم مردم نیز این روزها "مصلحتی" شده است.

نویسنده افزوده: "ما نباید مانند رهبران سیاسی، با خون و درد مردم مظلوم و درد دیده خود معامله کنیم و در برابر عاملان چنین جنایات جنگی ولو با ما پیوند قومی، زبانی و یا مذهبی داشته باشند، سکوت کرده و در برابر زور و زر آنها به زانو بنشینیم."

روزنامه راه نجات نوشته است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگو با شبکه سی بی اس گفته است که اگر منافع آمریکا در بین نباشد، او حاضر است سربازان خود را همین امروز از افغانستان بیرون کند.

این روزنامه نوشته که آمریکا، با چنین ذهنیتی قادر نخواهد بود تا افغانستان را به صلح پایدار برساند.

راه نجات نوشته است که امیدی برای رسیدن به صلح و ثبات در همکاری با آمریکا، "خیال پوچ و واهی" است.

روزنامه هشت صبح نیز مطلبی در مورد گفتگوی باراک اوباما با تلویزیون سی بی اس را در صفحه نخست خود چاپ کرده و از قول آقای اوباما نوشته است: "اهداف ما در جنگ افغانستان، ناچیز اما دست یافتنی است."

همین روزنامه، در مطلب دیگری به چگونگی مبارزات انتخابات پارلمانی افغانستان پرداخته و نوشته که نامزدهای انتخابات، با نصب تصاویر و شعارهای انتخاباتی خود در محلات ممنوع، جنجال ایجاد کرده اند.

این روزنامه که به طور مشخص مبارزات انتخاباتی را در شهر مزار شریف، در شمال افغانستان بررسی کرده، نوشته است که شهرداری بلخ، محلات مشخصی را برای نصب تصاویر انتخاباتی تعیین کرده، اما نامزدهای انتخابات، هنوز تصاویر خود را بر در و دیوار خانه ها و محلات عامه نصف می کنند.

نویسنده دلیل این امر را به نقل از شماری از نامزدهای انتخابات، بلند بودن کرایه محلات تعیین شده از سوی شهرداری خوانده و نوشته که برای کرایه هر تابلوی 3 در 4، ماهانه باید بین پنجصد تا هشتصد دلار کرایه پرداخت شود.

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود نوشته است که خروج سربازان هالندی از افغانستان، یاد دهنده این مسئله است که کشورهای جهان، یکی پی دیگری، سربازان خود را از افغانستان بیرون خواهند کرد.

این روزنامه نوشته که قبل از خروج آخرین سربازان بین المللی از افغانستان، نیاز است تا نیروهای داخلی این کشور توانایی دفاع مستقلانه از خاک خود بدست بیاورند.

هیواد نوشته است که بنا به دلایلی، افغانستان نتوانست از فرصت های که در هشت سال گذشته برایش فراهم شده بود، صد درصد استفاده کند، اما نویسنده تاکید کرده که هنوز هم دیر نشده است و جامعه جهانی و دولت افغانستان باید به تقویت نیروهای امنیتی افغانستان و نظام سازی در این کشور توجه ویژه کنند.

مطالب مرتبط