ناتو: با تقویت دولت، طالبان را در هلمند شکست می دهیم

ناتو می گوید که تلاش دارد با بهبود اوضاع امنیتی در ولایت هلمند، روند سپردن مسئولیت های امنیتی به دولت افغانستان را سرعت بیشتری ببخشد.

به گفته فرمانده ناتو در حوزه جنوب غرب افغانستان، این نیروها تلاش می کنند با تقویت دولت محلی طالبان را در هلمند شکست دهند. علی سلیمی خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در سفر به ولایت هلمند در ابتدای گفتگویی با ژنرال ریچاردمیلز فرمانده نیروهای ناتو در حوزه جنوب غرب افغانستان از او پرسیده که از زمان عملیات مارجه تاکنون وضعیت امنیتی دراین ولایت چقدر تغییر کرده؟

از آن زمان تاکنون ما شاهد افزایش ظرفیت نیروهای ارتش برای انجام عملیات در برابر شورشیان بودیم. چه عملیات های مشترک با نیروهای خارجی و چه عملیات مستقل. همچنین شاهد بالا رفتن توانمندی های پلیس بوده ایم. دراین مدت مهارتها، آموزش، تجهیزات و شمار نیروهای پلیس به صورت قابل ملاحظه ای افزایش یافته. این وضعیت نه تنها در مارجه، بلکه در تمام ولایت هلمند قابل مشاهده است.

برنامه مشخصی برای شکست دادن طالبان در هلمند دارید

بله، ما برنامه بسیار موفقی برای شکست دادن طالبان در این ولایت داریم که برسه اصل مهم استوار است. اول امنیت که ما تلاش می کنیم امنیت مردم را تأمین کنیم. در عین حال می کوشیم شمار بیشتری از نیروهای ارتش و پلیس افغان را آموزش می دهیم تا آنها در مدت کوتاهی قادر شوند خودشان مسئولیت مبارزه با شورشیان را به عهده بگیرند. در عین حال ما به سختی تلاش می کنیم ظرفیت دولت محلی را در این ولایت بالا ببریم. می خواهیم دولت به مردم خدمت کند. و نهایتا ما با سازمانهای امدادی جهانی و تیم بازسازی ولایتی کار می کنیم تا اقتصاد محلی را تقویت کنیم. نسلهای آینده و کودکان باید از نظر اقتصادی هم احساس امنیت کنند و آینده شان را بر تولید محصولات قانونی بنا کنند.

مسئله سپردن مسئولیت به افغانها در کنفرانس کابل مورد تائید جامعه جهانی قرار گرفت. اولویت های شما در این زمینه چیست

من فکر می کنم اساس انتقال مسئولیت ها به دولت افغانتسان شرایط امنیتی مناسب است. پیش از همه مردم باید در رفت و آمد شان امنیت داشته باشند، آنها باید کار داشته باشند و نهایتا باید نیروهای امنیتی افغان خودشان مسئولیت تأمین امنیت مردم را به عهده بگیرند.

بنابراین فراهم کردن امنیت بهتر برای مردم اساس همه تلاشها برای توسعه، انتقال مسئولیت به افغانها و اجرای برنامه ادغام مجدد است.

با گذشت چند ماه از عملیات درمارجه، حالا وضعیت در آن ولسوالی چگونه است

من فکر می کنم که وضعیت در مارجه در حال بهبودی است. مدارس در حال باز شدن است، نزدیک به 200 نیروی پلیس در آنجا داریم که در حال گشت زنی و نگهبانی از مردم اند. ما یک دولت محلی قوی در مارجه داریم که در حال استخدام افراد مستعد است و نهایتا شاهد اجرای پروژه های توسعه ای در آن منطقه هستیم. هم اکنون چهار بازار در منطقه فعال شده اند که بسیار پر رونق اند و مردم می توانند محصولات مورد نیاز شان را در آنجا خرید و فروش کنند.

اما طالبان هم هنوز در آن ولسوالی حضور دارند.

بلی، طالبان هنوز در مارجه هستند. چون مارجه برای طالبان بسیار مهم است. آنها می دانند اگر مارجه را از دست بدهند مناطق زیادی را در اطراف رودخانه هلمند از دست خواهند داد. طالبان سرمایه گذاری زیادی در مارجه کرده اند. هم از نظر روانی و هم از نظر اقتصادی.

مارجه در زمان حاکمیت طالبان مرکز تجارت مواد مخدر بود و طالبان از این راه پول زیادی بدست می آوردند. بنابر این آنها نمی خواهند مارجه را از دست بدهند. اما ما طالبان را از آنجا عقب خواهیم راند.

مطالب مرتبط